Učesnici okruglog stola "Porodilista su zajednička briga" ocenili su da država treba da pruži porodiljama različite načine podrške i pomoći kako bi podstakla radjanje, kao i da im omogući da izaberu zdravstvenu ustanovu u kojoj žele da se porode.
Ministar zdravlja Tomica Milosavljević na skupu u Narodnoj banci Srbije rekao da je anketa "Ispitivanje zadovoljstva porodilje", koju je sproveo Institut za javno zdravlje "Dr Milan Jovanović Batut" od decembra 2008. godine do aprila ove godine, pokazala da je srednja ocena zadovoljstva opštim boravkom u porodilištima 3,82 i da je 97,8 odsto porodilja kazalo da je patronažna sestra pružila sva obaveštenja u vezi nege i ishrane bebe. Na pitanje o korupciji, naveo je Milosavljević, potvrdno je odgovorilo 1, 4 odsto porodilja, odnosno 443 od 30.531 ispitanih.
Milosavljević je naveo da je jedna od glavnih primedbi porodilja bila da nailazi na prepreke u ostvarenju svojih prava i da je zato važno da trudnicama bude omogućeno da, ukoliko iz nekih razloga ne mogu da dobiju uslugu u državnoj ustanovi, mogu da se obrate nekoj drugoj ustanovi, a da im troškovi budu refundirani u roku od tri dana. Ministar je naveo da je i definisanje porodjaja kao situacije koja zahteva hitnu medicinsku pomoć bilo neophodno kako se trudne žene kojima započne porodjaj ne bi slale u neku drugu zdravstvenu ustanovu.
Porodilišta su zajednička briga i država, ukoliko želi da podstakne radjanje, mora da razmišlja o različitim načinima podrške i pomoći, rekao je ministar. On je naveo da je u proteklih nekoliko godina stopa smrtnosti odojčadi smanjena, pa je tako ona 2000. godine iznosila 10,6 na 1.000 novorodjene dece, a 2008. godine je bila 6,7 odsto.
Milosavljević je kazao da su škole za trudnice u prethodnom periodu otvorene u oko 60 odsto domova zdravlja, a da oko 30 odsto njih ima psihovizičku pripremu trudnica za porodjaj.
Zorka Kovačević iz gradjanske inicijative "Majka hrabrost" kazala je da bi u narednom periodu trebalo više raditi na promeni odnosa prema porodoljama kako bi se one osećale prijatno u porodilištima i omogućiti im da izaberu zdravstvenu ustanovu u kojoj žele da se porode. Kovačević je navela da bi porodilišta u narednom periodu trebalo i da se više posvete sprovodjenju projekta "Baby friendly", jer će to postati standard nege, koja će porodilišta morati da ispoštuju da bi dobila akreditacije.
Načelnik porodilišta u Pančevu Vladimir Vajs istakao je da je humanizacija pristupa porodiljama posebno važna, te da je to porodilište omogućilo posete porodiljama, prisustvo bližnje osobe prilikom porodjaja, a dosta se radilo na promeni stava i odnosa zaposlenih prema potrebama porodilja.
Komentari (0)