Kiseljak, Banjaluka – Federalna policija traga za vozačem „golfa dva” tamnocrvene boje, iz kojeg je pri vožnji od oko 90 kilometara na čas – visilo dete, izbačeno kroz prozor. Šokantne fotografije juče je objavio internet portal DEPO koji navodi da im je slike, koje su u nedelju snimljene kod Kiseljaka, poslao jedan od čitalaca.
Prema pisanju sarajevskog portala, saputnici u „golfu” registarskih oznaka 995-K-642 kroz prozor su izbacili bespomoćno dete. Dečaka, koji je vrištao i plakao, držali su rukama, a suluda vožnja trajala je najmanje jedan kilometar. Posle toga, preplašeno dete ponovo su vratili u automobil i auto je jednostavno – odjurio.
Nezapamćena slika zabeležena je na putu Sarajevo – Fojnica, pri samom izlazu iz Kiseljaka. Osoba koja je snimila zlostavljanje deteta odmah je obavestila policiju, koja, kako nam je potvrđeno, traga za vozačem automobila.
„Problem je u registarskim tablicama jer se broj koji je naveden ne poklapa sa automobilom, ali budite uvereni da će vozač i njegovi saputnici biti pronađeni”, rekli su nam juče u policiji.
Članovi Udruženja za zaštitu i sigurnost dece „Djeca” bili su šokirani kada su videli fotografije. „Apelujemo da svi građani podignu svoj glas i pomognu policiji da otkrije ove osobe kako bi što pre bile izvedene pred lice pravde. Takođe, od organa vlasti očekujemo da počiniocima izreknu maksimalno propisanu zakonsku kaznu, a da će prema roditeljima, ukoliko su oni počinioci, biti poduzete i ostale zakonom predviđene mere”, kategorična je predsednica Upravnog odbora Udruženja „Djeca” Anisa Džiho.
Zamenica ombudsmana za decu Zlata Hadžić-Bajrić očekuje da će ovi, ali i slični slučajevi, biti sankcionisani u skladu sa zakonom, kako bi se zaštitilo zdravlje i sigurnost dece. Upozorava da bezbednost dece u saobraćaju zavisi od odgovornosti roditelja i vozača. Ako je roditelj istovremeno i vozač, odgovornost je utoliko veća. „Ovaj vozač, ne samo da se nije pobrinuo za bezbednost deteta, nego ga je dodatno ugrozio izlaganjem opasnosti jer je nastavio da vozi. U celoj priči, ako je nešto dobro, onda je to slučajni očevidac koji je primetio da je dete u izuzetnoj opasnosti, pa je reagovao upozoravajući javnost na takve pojave”, navodi Zlata Hadžić-Bajrić.
Sociolog Ljubiša Rokić nada se da motiv čoveka koji je portalu poslao fotografije nije želja za senzacijom. O tome kakvi smo, smatra, najbolje govori činjenica da kada vidimo ovakve šokantne stvari prvo posežemo za mobilnim telefonom, ali ne da zovemo policiju nego da slikamo. „Žalosno je što se većina gledalaca neće zapitati šta je bilo sa tim detetom, nego će ovakve fotografije nekome poslužiti za zabavu. Činjenica je da najveću pažnju na internetu privlače fotografije ili video klipovi koji u sebi sadrže nešto što je neobično, senzacionalno, šokantno i skaradno”, napominje Rokić.
Komentari (0)