U novosadskoj Klinici za ginekologiju i akušerstvo očekuju da će od početka naredne godine parovi moći da rade drugi pokušaj vantelesne oplodnje, kao i prvi ili bilo koji pokušaj ovakvog začeća za one parove koji nisu mogli da uđu u besplatan program koji je finansiralo Ministarstvo zdravlja.
Prema rečima upravnice Zavoda za humanu reprodukciju Vesne Kopitović, tada očekuju da će zaživeti program večernjih klinika, a onda je na Upravnom odboru Kliničkog centra Vojvodine da odredi cenu programa.
" Mogućnost ulaska u program vantelesne oplodnje od decembra trebalo bi da dobiju one žene koje su starije od 38 godina, parovi koji imaju jedno dete, ali do drugog deteta ne dolazi, oni parovi koji već pokušali sa ovom programom, ali sada to žele ponovo da pokušaju u novosadskoj Klinici", navodi docentkinja Kopitović i napominje kako je do sada u okviru Nacionlanog programa vantelesne oplodnje rođeno 127 beba, dok na porođaj čeka još 107 pacijentkinja.
Nacionalni program vantelesne oplodnje radi se od oktobra 2006. godine, a mogućnost da na ovaj način dobiju potomstvo imali su parovi koji nemaju žive dece, žene koje su mlađe od 38 godina i koje imaju zadovoljavajući status jajnika, a suprug ima žive spermatozoide.
Novosadska klinika je jedna od tri na kojima se radi ovaj program, a tokom godine sve klinike zajedno mogu da urade ukupno 1000 parova. Program vantelesne oplodnje u ovoj godini prošlo je 297 parova, a do kraja godine biće urađeno ukupno 400 parova.
"Do sada je na klinici program urađen kod 634 pacijentkinje, a kod njih 536 program je doveden do kraja. Klinička rudnoća potvrđena je ultrazvukom kod 216 žena, što znači da je uspešnost oko 40 opdsto.
Naravno, neće sve trudnoće uspeti da se iznesu do kraja, ali je u sličnom procentu kao i kod spontano začetih trudnoća. Porođene su 84 pacijentkinje i dobili smo 127 beba. Od tog broja imali smo 35 blizanačkih trudnoća, četiri pacijentkinje rodile su trojke, a 45 žena rodilo je jednu bebu.
Trenutno još 107 pacijentkinja čeka na porođaj i nadamo se da će se to desiti na vreme. Stopa porođaja je oko 30 procenata, što znači da može da se poredi sa evropskim rezultatima" kazala je docentkinja Kopitović i napomenula kako se nadaju se da će u sledećoj godini stopa uspeha biti još veća.
Kopitovićeva napominje da će već ovog meseca početi program vantelesne oplodnje i u privatnoj bolnici "Genesis", koju je Ministarstvo zdravlja izabralo kao jednu od šest privatnih bolnica u kojima će se program raditi besplatno.
Program će se naredne godine raditi i u Betaniji i u "Genesisu", što znači da će u obe bolnice po 330 pacijentkinja moći da prođe kroz program vantelesne oplodnje na račun države.
Komentari (0)