Preporuke izbegavanja kontakata i što je moguće veće izolacije u toku epidemiološke krize odnose se i na bebe i decu. Međutim, kako je svima nama potrebno, a posebno deci, svež vazduh i barem minimalni izlazak napolje dečiji imunolog dr Srđa Janković za Bebac daje nam nekoliko saveta o tome kako deca treba da se ponašaju napolju, a da i dalje štite sebe i druge od zaraznog virusa korona.
Foto:Pixabay
Kako bi deca napolju trebalo da se ponašaju, da li treba da nose maske, rukavice
Deca treba da izađu napolje ali je neophodno izbegavati mesta i situacije u kojima bi došli u kontakt sa drugima. Maska se koristi za zaštitu kada smo u kontaktu sa drugima, u prodavnicama, domovima zdravlja i sličnim mestima kada smo u situaciji da smo prinuđeni na kontakt sa drugim ljudima.
– Najvažnije je izbegavanje međuljudskih kontakata. Zaštitna sredstva je krajnje poželjno primeniti u situacijama kada bi do takvih kontakata moglo doći – smatra dr Janković i napominje da je takve situacije uopšte uzev, neophodno izbegavati.
Izbegavajte dečija igrališta
– Igrališta nisu bezbedna pre svega zbog toga što se moraju izbegavati kontakti s drugom decom. Dakle, decu je dopušteno, pa i poželjno izvoditi na svež vazduh, ali ne i na igrališta, osim ukoliko postoje uslovi da se delotvorno izoluju od druge dece (a i odraslih) – kaže dr Janković za Bebac.
Foto:Pixabay
Kada su igrališta u pitanju treba voditi računa i o spravama na kojima se virus zadržava i imati na umu da korona virus može da opstane danima na površinama na koje padne, ali da se s tih površina ubedljivo najčešće u organizam unese preko ruku (prilikom dodirivanja lica). To se odnosi i na druge rekvizite koje deca koriste pa dr Janković napominje da je pranje ruku najvažnija mera prevencije pored izbegavanja kontakata.
Bicikl, lopta i roleri
– Pod uslovom da se ne približavaju nikome osim roditelja, staratelja ili ukućana koji su ih izveli u prirodu, i da se ne igraju na mestima gde su se neposredno pre toga kretale druge osobe, sama lopta ne predstavlja rizik – smatra Janković i dodaje da isto važi i za bicikl i rolere. Suština je, kako kaže naš sagovornik u izbegavanju kontakata i dolaženja u dodir sa virusnim česticama koje se u organizam unose preko ruku.
– Dezinfekcija uobičajenim sredstvima svakako je poželjna. Takođe je dobro da se predmeti koji se iznose napolje drže u zasebnoj prostoriji, ako je moguće, ili barem da se odabere za njih određeno stalno mesto, što bliže vratima, kako se ne bi „raznosili” po kući – napominje dr Janković.
Kolica za bebe odložite blizu vrataKao i za dečije rekvizite, rolere, bicikl, skejt, kolica za bebe ostavite blizu vrata kako sve ono što ste pokupili sa ulice ne biste raznosili po stanu.Foto:Pixabay
Izbegavajte konzumiranje hrane dok ste napolju
Kada prošetamo centrom ili kejom možemo videti da se i dalje prodaju semenke i kokice pa smo pitali dr Jankovića u kojoj meri je to bezbedno za nas.
– Nije problem u samim kokicama (temperatura na kojoj se prave kokice sasvim sigurno uništava virus), već, još jednom, u potencijalnim međuljudskim kontaktima i eventualnoj kontaminaciji (dodiru s virusnim česticama koje su pale na predmete). U slučaju kokica (i konzumiranja hrane na javnim mestima uopšte), glavni rizik bi bio u tome što se prsti češće prinose licu. – upozorio je on za roditeljski portal Bebac.
Presvucite se pri povratku u stan i obavezno operate ruke
Dr Janković savetuje da se svaki put nakon povratka u stan presvučemo i da presvučemo decu. Odredite posebnu garderobu za izlazak napolje.
– Poželjna je i dezinfekcija obuće. Ali izbegavanje kontakata i pranje ruku su ubedljivo najvažniji u prevenciji zaraze – napominje naš sagovornik.
Dr Janković, na kraju napominje da sve što je ovde rečeno važi u trenutku objavljivanja ovog intervjua.
– Nažalost, lako je moguće da će za suzbijanje tekuće pandemije SARS-korona virusa-2 biti neophodne još rigoroznije preventivne mere, pa čak i potpuna zabrana kretanja (s izuzetkom nužnog snabdevanja). Ukoliko do toga dođe, gore navedene preporuke, razume se, više neće biti na snazi. – rekao je on.
Za portal Bebac
dečiji imunolog dr Srđa Janković
Komentari (0)