U prvoj Bebac Live emisiji naš ekspert u oblasti prenatalne dijagnostike dr Aleksandra Novakov Mikić govorila je o uticaju korona virusa na trudnoću. Doktorka je u gostovanju opisala mere higijene i opreza i istakla da se te mere posebno preporučuju trudnicama ali i onima koji sa trudnicom dolaze u kontakt.
Uprkos malom broju zaraženih trudnica u svetu, u nedostatku dokaza o tome na koji način korona virus utiče na trudnoću, važno je da se čuvamo kako i ne bismo došle u situaciju da vidimo posledice virusa na trudnicu i bebu.
Prve studije o uticaju korona virusa na trudnoću dolaze nam iz Kine
Novi korona virus prvi put je detektovana u gradu Vuhan u Kini. Od momenta kada su kineske vlasti obavestile SZO o velikom broju neobičnih upala pluća, pa do potpunog zatvaranja grada Vuhan zbog epidemije prošlo je svega tri nedelje. Broj slučajeva novog korona virusa rapidno je rastao, a prve studije o njemu urađene su upravo u Kini. ”Praktično, sva iskustva korone kod trudnica, koja trenutno ima svet, se baziraju na nekoliko slučajeva koji su objavili Kinezi”, rekla je dr Novakov Mikić gostujući u prvoj Bebac Live emisiji.
Prvoregistrovane trudnice zaražene sa Covid-19 virusom bile su upravo u Kini, kao i prve studije o trudnoći i uticaju korone na majku i bebu. Upravo o tim studijama je i dr Aleksandra Novakov Mikić pričala u emisiji Bebac Live i rekla da radovi kineskih doktora ubrzano revidiraju ”kako bi se što pre mogli objaviti u medicinskim časopisima”, naglasila je doktorka i napomenula da se njihovo objavljivanje iščekuje, kao i da trenutno nema pouzdanih studija o uticaju korona virusa na trudnoću .
Foto: Freepik
Broj obuhvaćenih trudnica u istraživanju je veoma mali
S obzirom na to da je novi korona virus prvi put detektovan krajem prošle godine, jasno je da su iskustva mala, a pogotovo kod specifične grupe kao što su trudnice. Čak i nakon objavljivanja kineskih radova, broj trudnica obuhvaćen istraživanjem veoma je mali i kako navodi doktorka ”broji se na prste jedne ruke”. Ipak, za sada deluje da, ispitivanjem i tako malog broja slučajeva, se ”virus ne prenosi preko posteljice, krvi, mleka i kolostruma”, rekla je dr Aleksandra Novakov Mikić, uz napomenu da se ne može garantovati da li je zaista tako ili se ovde radi o malom broju slučajevima.
Međutim, čak i ako novi korona virus ne može nauditi bebi, dr Aleksandra Novakov Mikić navodi da je ”trudnoća imunosupresivno stanje kod koga se, i inače, može desiti mnogo gora klinička slika bolesti nego kod obične populacije”. S tim u vezi svaka trudnica treba da brine o svom zdravlju i posebno vodi računa o merama prevencije kako bi zaštitila i sebe i bebu.
Ostanite kod kuće
Kao osnovni metod čuvanja zdravlja u vreme epidemije korona virusa doktorka napominje ostanak kod kuće “Glavno je ne izlaziti. Ko god ne mora da izlazi, ne treba, posebno ne trudnice“, napominje ona. Poseban akcenat dr Aleksandra Novakov Mikić stavila je na ponašanje osobe koja ulazi u kući nakon boravka napolju “Jako je važno da obratite pažnju na to da u odeći u kojoj je neko bio napolju. Sve što je oblačeno napolju treba da ostane u hodniku, cipele se mogu dezinfikovati i one ostaju u hodniku. Sve što je uneto spolja, ako je neko bio u nabavci se treba dezinfikovati“, rekla je ona i dodala da odeću koja je nošena napolju stavimo u kesu i odmah obučemo odeću za kuću “To je posebno važno ako je trudnica u kući“, rekla je ona.
Čuvajte se i ostanite zdrave.
Celu emisiju pogledajte u videu ispod.
Komentari (0)