Kada se odluče da uđu u proces vantelesne oplodnje, parovi prvenstveno misle o pripremi reproduktivnih organa i opšteg zdravstvenog stanja. Kako izgleda čitav proces pripreme žena za vantelesnu oplodnju, od fizičke do psihičke, razjasnila je dr Mirjana Anđelić, specijalista ginekologije i akušerstva, subspecijalista steriliteta i fertiliteta.
Dr Mirjana Anđelić, specijalista ginekologije i akušerstva, subspecijalista steriliteta i fertiliteta
Priprema organizma za proces vantelesne oplodnje podrazumeva pripremu reproduktivnih organa, pripremu u psihičkom, to jest mentalnom smislu i pripremu u socijalnom smislu.
Priprema tela za VTO podrazumeva da žena obavi detaljan ginekološki pregled i da se nakon pregleda sprovedu potrebne terapijske procedure.
Anatomija reproduktivnih organa je izuzetno bitna
Na primer lečenje ”ranice” na grliću materice, lečenje eventualne infekcije grlića materice kao i vagine. Potom, potrebno je, ukoliko postoji polip u kanalu grlića materice ili u šupljini materice, otkloniti isti. Ponekad se sprovodi i histeroskopija da bi se samo uzela biopsija sluznice materice ili popravio oblik materične šupljine. Ukoliko su jajovodi opstruirani, i formiraju takozvani hidrosalpinks, to jest pretvoreni su u kese ispunjene ili gnojem ili bistrim sadržajem, tada se sprovodi odstranjivanje ovakvih jajovoda pre VTO ili bar njihovo podvezivanje kako bi se sprečilo da opisana tečnost iz jajovoda otiče u šupljinu materice i toksično utiče na embrion.
Istovremeno brinemo i o opštem zdravlju žene
Istovremeno sa ”sređivanjem” anatomije reproduktivnih organa, potrebno je posvetiti se uravnoteženoj ishrani, bogatoj povrećem i ribom, orašastim plodovima, semenkama žitarica, ali obično se dodaju i vitaminski suplementi koji u sebi imaju i folnu kiselinu, acetilcystein, inozitol, arginin, vitamine B grupe, D vitamin, omega 3 masne kiseline, selen, cink, gvožđe i druge mikroelemente kao i dobre probiotike.
Jedna od najvažniji stvari koju svaka žena treba da uradi jeste da prestane da puši i pije alkohol.
Foto: Shuttterstock
Izuzetno važan detalj jeste uvođenje ritma u svoj svakodnevni životni program. To znači odlazak u krevet bar 2h pre ponoći, ustajanje u isto vreme, bar nakon 8h spavanja. Konzumiranje obroka u isto vreme. Svakodnevno upražnjavanje umerene fizičke aktivnosti, u smislu joga vežbi, brže šetnje, vežbi istezanja. U ovom periodu se ne preporučuje započinjanje nekih intenzivnih treninga.
Ukoliko je žena gojazna ili pati od sindroma policističnih jajnika, onda se pojačana fizička aktivnost, koja je u sklopu higijensko-dijetetskog režima saniranja ovog sindroma, sprovodi bar tri meseca pre ulaska u program VTO.
Psihička stabilnost je jednako važna
Što se tiče psihičkog stanja, veoma je važno da žena ima jednu mentalnu stabilnost, dobro raspoloženje, pozitivan odnos prema procesu u koji ulazi i da je realno informisana, te da ima osećaj kontrole nad celim procesom. U ovome mogu pomoći razgovori sa njenim ginekologom, ali i sa psihologom, koučom, ili upražnjavanje meditacije, akupunkture, joga vežbi…
Treba li žena da radi neposredno pre i tokom procesa VTO?
Svakako je veoma bitna podrška partnera i uže porodice, ali i radnog okruženja. Nekim ženama više odgovara da, na izvesno vreme zamrznu svoje profesionalne obaveze, kako bi eliminisale stres, dok drugim ženama odgovara da obavljaju svoje profesionalne aktivnosti jer na taj način ne razmišljaju o eventualnim negativnim posledicama celog procesa. Smatram da je potrebno svim ženama obezbediti da same izaberu kojoj grupi će pripasti; grupi koja želi odmor pre i za vreme VTO, ili grupi žena koja žele da rade istim ili nešto smanjenim tempom.
Foto: Shutterstock
Tri meseca pre VTO sa što manje stresa i drastičnih promena
Svakako je važno da žena ima što manje stresa bar 3 meseca pre VTO. To se odnosi, ne samo na neprijatnosti na poslu, loše međuljudske odnose, gubitak posla, nego i događanja u privatnom životu kao što su selidbe, drastične promene socijalnom životu, gubitak ili smrt bliske osobe, veći finansijske promene i sve ono što može osobu izbaciti i psihofizičkog balansa u kome treba da se nalazi bar 3 meseca pre VTO.
Komentari (0)