Dr Miodrag Stojković, naš čuveni genetičar i profesor, koji je prvi u Evropi dobio dozvolu da koristi ljudske embrionalne matične ćelije, iz tzv. kloniranih embriona, gostujući u emisiji „Tri tačke” na TV N1, govorio je vantelesnoj oplodnji.
Dr Miodrag Stojković za N1: “Svaki šesti par u Srbiji ima problem sa sterilitetom”.
Problem muškog ili ženskog steriliteta je sve prisutniji. Skoro svaki šesti par ima problem sa sterilitetom. Stoga u Srbiji postoji velika potreba za vantelesnom oplodnjom koja je poslednja stanica u pokušaju da se dođe do potomstva. U tome je svrha primene humane reprodukcije.
Broj parova koji se podvrgavaju vantelesnoj oplodnji je u porastu. Prateći određene parametre, na to utiču i socio-ekonomski faktori, zato što se ljudi sve kasnije odlučuju da dođu do potomstva. Prisutna je već ustaljena šema: škola, eventualno fakultet, prilagođavanje, traženje posla, pa je u svemu tome najveći neprijatelj biološki sat.
Na sreću, broj ustanova koje se bave humanom reprodukcijom i vantelesnom oplodnjom u Srbiji je porastao u poslednjih nekoliko godina.
Foto: Screenshot Youtube N1
Dr Stojković je pojasnio da se već na osnovu morfologije embriona, da li se on deli i kako, može zaključiti da li je genetski materijal dobar ili loš, te se, u skladu sa zakonom, on „vraća” drugog, trećeg ili petog dana. Ipak, ono što ne može da se vidi jeste šta taj embrion nosi u sebi, ali i za to postoji metoda koja otkriva da li embrion, bez obzira na njegovu morfološku ispravnost, nosi u sebi neku abnormalnu informaciju, tj. da li je osuđen na propast.
Ta metoda podrazumeva vađenje ćelija iz tih embriona i njihovo analiziranje, i naziva se preimplantaciona genetska dijagnostika, što je značajno za one parove koji su u više navrata pokušavali da dođu do potomstva putem vantelesne oplodnje.
Za navedene procese postoji biološka granica jer jednoj ženi se ne mogu stvoriti jajne ćelije ako je njihova rezerva iscrpljena. U tom slučaju parovima se, govori dr Stojković, savetuje neka druga solucija.
Komentari (0)