Specijalista reproduktivne medicine dr Milan Milenković istakao je u emisiji „Probudi se” na Televiziji Nova S da, na osnovu preporuka nekih velikih stručnih udruženja i dosadašnjih saznanja, trudnice koje imaju neki faktor rizika, koje su gojazne, koje imaju povišen krvni pritisak i slično – treba da se vakcinišu.
– Više od godinu dana postoje stručne analize koje pokazuju da trudnice koje obole od kovida imaju nešto veći rizik od komplikacija, naročito pri kraju trudnoće – kaže dr Milenković i dodaje da bi svaka država trebalo da propiše kako će da se vakcinišu trudnice i stanovništvo.
Foto: Freepik
Trudnice koje su u riziku treba da se vakcinišu
Trudnoća nije faktor rizika za obolevanje od kod kovida, ali trudnice imaju veći rizik od komplikacija, naglašava doktor.
– Ako imate 100 žena koje su trudne i 100 žena koje nisu trudne, isti broj će dobiti kovid. Ali one žene koje dobiju kovid, naročito pred kraj trudnoće, imaju veći rizik od komplikacija, jer je to drugačije imunološko i fiziološko stanje.
Prema rečima dr Milenkovića, vakcinacija trudnica mora da se procenjuje lokalno – može da se da, ali mora da se proceni kome može da se da, navodeći primer Švedske u kojoj se trudnice generalno ne vakcinišu, ali one koje su u velikom riziku od komplikacija zbog kovida – dobijaju cepivo.
Vakcinacija i reproduktivno zdravlje
Specijalista reproduktivne medicine dr Milan Milenković se poziva na studiju u SAD koja pokazuje da korona ne povećava rizik od spontanog pobačaja.
Postoje studije i preporuke i za žene koje planiraju začeće ili vantelesnu oplodnju.
Foto: Freepik
– To je grupa koja treba da dobije vakcinu. Da ne bi došle u nedoumicu da li treba da se vakcinišu u trudnoći, one sve treba da prime vakcinu. Tu postoji dobra dokumentacija. Za sada ne postoji nikakva sumnja, niti hipoteza, da bi ta vakcina mogla da bude štetna po zdravlje i po potencijal za fertilitet – kaže dr Milenković i dodaje:
– Znamo da virusa nema u jajnim ćelijama, da se baš kod teških oblika kovida može indentifikovati u semenoj tečnosti. Znamo da može da dođe do privremenog pada broja spermatozoida i pokretljivosti, ali da se to vraća posle 65-70 dana. Ista je situacija i kod gripa i drugih infekcija. Nema ga u vaginalnom sekretu, nema ga u sluzokoži materice. Ništa nam do sad ne ukazuje da to može da dovede do nekih trajnih posledica – navodi doktor i zaključuje da ima mnogo pacijentkinja koje su imale uspešnu vantelesnu oplodnju posle kovida bez ikakvih komlikacija.
Komentari (0)