Foto:

Dr Gavrilović: Sve je veći broj trudnica sa gestacijskim dijabetesom i bolestima štitne žlezde

Izvor: Bebac.com

Značajan broj trudnica poslednjih godina suočava se sa gestacijskim dijabetesom ili bolestima štitne žlezde u trudnoći. O ovim problemima razgovarali smo sa dr Goranom Gavrilovićem ginekologom akušerom Pančevačke bolnice i jednom od najboljih ginekologa u Vojvodini prema Bebac istraživanju iz 2019. godine.

Foto: Ginekolog dr Goran Gavrilović

„Pre svega želim da naglasim da trudnoća nije bolest i nema razloga da žene ulaze u trudnoću preplašene. Trudnoća je samo blago izmenjeno stanje koje bi trebalo da bude devet meseci spokoja i uživanja, čak iako postoje neke bolesti uz adekvatnu kontrolu treba da prođe što mirnije i bezbolnije”, rekao je dr Gavrilović za roditeljski portal Bebac.

 

Doktor Gavrilović napominje da se sve više trudnica javlja sa dijabetesom i bolestima štitne žlezde koje predstavljaju savremene bolesti u trudnoći.

 

Evo šta karakteriše dijabetes u trudnoći

 

Kada su dijabetes i trudnoća u pitanju on se može javiti u toku trudnoće, a pojedine žene ga mogu imati pre drugog stanja. Tada dijabetes može biti tipa 1 ili tipa 2, koji je sličniji  trudničkom dijabetesu, navodi naš sagovornik. „Gestacijski dijabetes je onaj koji se ustanovi u toku trudnoće. 

 



Glikolizirani HbA1C

 

Ako je pri prvom screeningu, na početku trudnoće HbA1C > 6,8% govorimo o preegstirajucem dijabetesu (dijabetesu pre trudnoće).

Ako je HbA1C manji od 6,8%,a ima potrebe za daljim ispitivanjem (pozitivni anamnestički podaci) radi se OGTT 75 gr glukoze bez obzira na starost trudnoce

 


 

Skrining dijabetesa podrazumeva razgovor sa trudnicom kako bi se ustanovile njene navike i eventualna nasledna obolenja. Prva analiza koja se radi su one osnovne koje podrazumevaju krvnu sliku i biohemiju, kao i glikolizirani hemoglobin koji je poznatiji kao „šećer u tri meseca”. Ova vrsta analize nam ukazuje na stepen kontrole glikemije u poslednja tri meseca HbA1C”, objašnjava dr Goran Gavrilović ukazujući nam da vrednosti dobijene ovom mogu pokazati da li je žena u trudnoću ušla sa već postojećim dijabetesom ili se on gestacijski. „Naredni korak skrininga je test opterećenja glukozom između 24 i 28 nedelje”, rekao je dr Gavrilović za Bebac.
 



OGTT  (75gr) - test opterećenja glukozom

 

<5,1 mmol na prazan stomak

< 10,0 mmol  nakon sat vremena

< 8,5 mmol nakon dva sata
  

3%-25% trudnica ima gestacijski dijabetes na svetskom nivou

 

Ukoliko se nakon svih pregleda ustanovi da trudnica ima gestacijski dijabetes sledi higijensko-dijetetski režim ishrane kada se utvrdi koje su namirnice problematične. „Mi već imamo a priori spisak namirnica koje bi trebalo izbegavati,a to su belo brašno, prosti šećeri, namirnice bogate životinjskim mastima, a ubaciti više namirnica bogatih vlaknima, proteinima, sveže sezonsko voće i povrće, mahunarke, maslinovo ulje, riblje meso, lako svarljive namirnice0”, podvukao je dr Goran Gavrilović i naglasio da ako se dijabetes ne reguliše ishranom sledi uvođenje lekova. Nakon ustanovljenog gestacijskog dijabetesa indikativno je da se povremeno raditi i rutinska merenja dnevno-noćnih profila koje se radi u bolnici, ali trenutno za vreme korone trudnice to rade same jer je edukacija za to vrlo jednostavna

 


Ispitivanjem dnevno noćnih profila – Svaka glikemija dva sata nakon jela trebala bi biti manja od 6,7 mmol/L.
 


Foto: Freepik
 

Kako gestacijski dijabetes utiče na trudnicu i bebu

Ukoliko se ovo stanje ne tretira može doći do posledica i po majku i po bebu. „Napredovanje gestacijskog dijabeta može na duže staze kod majke dovesti do oštećenja vida, bubrega ili do kardijalnih tegoba. Takođe, gestacijski dijabetes češće nastaje u trudnoći sa hroničnom hipertenzijom ili mu je pojava češće udružena sa hipertenzijom u trudnoći ili težom formom tj. preeklampsijom” ukazao je doktor na posledice dijabeta kod trudnice. S druge strane ako se gestacijski dijabetes ne leči u trudnoći on može loše uticati i na razvoj ploda „Mogući problemi su rani pobačaji do 10 nedelje trudnoće, češća pojava malformacija ploda,”, naglašava on i dalje objašnjava da do oštećenja ploda dolazi zbog neadekvatne regulacije šećera. 

Ukoliko se ne leči gestacijski dijabet može uticati i na težinu bebe “Javljaju se dve kontradiktorne stvari, s jedne strane javlja se mali plod i njegovo nenapredovanje od kontrole do kontrole, dok je s druge strane imamo mnogo češću pojavu a to su velike bebe. Krupne bebe zovemo džinovi na staklenim nogama, jer se slabije prilagođavaju životu u spoljašnjoj sredini po porođaju”, podvukao je dr Gavrilović i dodao da krupne bebe mogu kasnije u detinjstvu biti gojaznije i sklone dijabetesu, ali i poremećajima fine motorike .

 

Nakon porođaja gestacijski dijabetes vrlo brzo nestaje, ali jedna trećina porodilja ima šanse da kasnije u životu razvije klasičan dijabetes.
 



Doktor Goran Gavrilović savetuje:


Ako uđete gojazni u trudnoću nemojte ići na restriktivne dijete, ne gubite na težini

Dovoljno je započeti zdravo se hraniti

Smanjite unos namirnica bogatih ugljenim hidratima

Više fruktoze unosite, a manje saharoze

Manje masnog, više proteinske ishrane

Jedite više kuvanih namirnica bogatih vlaknima

 



Bolesti štitne žlezde uzrokovane stresnim životom



Druga vrlo česta savremena bolest, koja se sve češće javlja u trudnoći, jeste bolest štitne žlezde koja je uzrokovana stresnim životom, a vrlo velikog uticaja ima i nasledni faktor. 
 

„Subkliničku hipotireozu ima veći procenat žena gde su hormoni štitne žlezde adekvatni, a dijagnostikuje se kada je hormon koji stimuliše funkciju štitne žlezde (TSH) povišen. Organizam iz hipofize pojačano luči TSH, a da mi to ne znamo, jer je njegov efekat preko hormona štitne žezde (fT3, fT4 ) na periferiji, tačnije efektornim organima, adekvatan”, objašnjava dr Gavrilović i dodaje da se tokom trudnoće to stanje počinje prikazivati. „U tim slučajevima, kada žena zatrudni, dolazi do naglog pada T3 i T4, a TSH se  povišava. Tada je trudnoća okidač poremećaja koji je pre toga već tinjao u trudnici”, istakao je on naglasivši da je on velike važnosti da se stanje otkrije na samom početku trudnoće.

 

Značaj ranog otkrivanja poremećaja štitne žlezde bitan je su njeni hormoni jako bitni za razvijanje mozga bebe u prvim nedeljama trudnoće. „Ukoliko u cirkulaciji trudnice nema dovoljno slobodnog T3, T4, da prođu kroz placentu i dođu do ploda koji pati, a u ovom slučaju pati prevashodno centralni nervni sistem ploda. Tada taj nedostatak može da se odrazi prevashodno na intelekt ploda ili pojavu kasnijih psiholoških i neuroloskih deficita različitog stepena težine” objašnjava on.

 

Najčeći oblik hipotireoze je Hashimoto tireoiditis i to je autoimuna bolest koja se javlja između 8 i 10% trudnica. Simptomi hipotireoze koje žena može osetiti su umor, usporeni misaoni tok, usporen rad srca, nizak pritisak, gojaznost, a karakteristično je da imaju slabiju kosu i nokte, što kako doktor Gavrilović pojašnjava, može da se zameni i sa simptomima trudnoće. S druge strane simptomi hipertireoze su „ubrzano disanje, preznojavanje, muka, gađenje, povraćanje što takođe moze podsecati na simptome trudnoće i zato je jako bitno da se u prvoj laboratoriji uradi taj prvi skrining – pored i glikoliziranog hemoglobina (HbA1C) urade i TSH, fT3, fT4 ”, ističe doktor i navodi da je u svojoj dugogodišnjoj praksi upravo na taj način ustanovio ili dijabetes ili poremećaj štitne žlezde.


Foto: Freepik

 

Terapija koja se daje trudnicama za vreme trudnoće, najčešće se u smanjenoj dozi nastavlja i nakon porođaja. Ipak, hipertireoza se može „smiriti sama od sebe” u poslednjem trimestru trudnoce. Ono što doktor Gavrilović apeluje i ističe  jeste da se porodilje sa poremećajem štitne moraju što pre javiti endokrinologu nakon porođaja, jer se može desiti da se njihovo stanje naglo promeni.  „Ovo je vrlo bitno jer sam u praksi imao slučaj da je trudnica za vreme jedne trudnoće imala hipertireozu, potom joj je štitna operativno odstranjena,a zatim u drugoj trudnoći je imala hipotireozu”, navodi doktor primer iz svoje prakse. Pored stresa uzrok poremećaja štitne žlezde mogu biti i neadekvatan unos joda, selena ili neadekvatno korišćenje određenih lekova.

 

Redovne kontrole u trudnoći su važne

Pored svih tegoba koje se u trudnoći mogu javiti doktor Goran Gavrilović istakao je da trudnice ne bi trebalo da brinu previše, da se ne informišu putem “rekla kazala” izvora i internet foruma, već da se opuste i imaju poverenje u svog ginekologa. Drugi veoma bitan savet, koji je još bitniji, jeste da uzimaju terapije ako ih imaju, kao i da redovno dolaze na preglede, ali i da nikako ne preskaču posete ginekologu u prvom trimestru koji je veoma bitan. „Ukoliko se desi da trudnica ne dođe na pregled u prvom trimestru ona preskače sve – biohemijski skrinin I trimestra, poznatiji kao dabl test, eventualnu potrebu za neinvazivnim prenatalnim testom ili invazivnom dijagnostikom (biopsija horionskih resica, amniocentezu) i tada je zaista teže  voditi dalji tok trudnoće”, poručuje doktor svim trudnicama. 

 

Postanite član Bebac porodice! Registrujte se

Da li ste trudni ili imate bebu?

Unesite termin porođaja ili datum rođenja vašeg bebca i pratite njegov razvoj iz nedelje u nedelju.

Komentari (0)

Ostavite komentar

Izračunajte termin porođaja

Unesite prvi dan Vašeg
poslednjeg ciklusa

Prosečno trajanje ciklusa

Značajan broj trudnica poslednjih godina suočava se sa gestacijskim dijabetesom ili bolestima štitne žlezde u trudnoći. O ovim problemima razgovarali smo sa dr Goranom Gavrilovićem ginekologom akušerom Pančevačke bolnice i jednom od najboljih ginekologa u Vojvodini prema Bebac istraživanju iz 2019. godine.

Foto: Ginekolog dr Goran Gavrilović

„Pre svega želim da naglasim da trudnoća nije bolest i nema razloga da žene ulaze u trudnoću preplašene. Trudnoća je samo blago izmenjeno stanje koje bi trebalo da bude devet meseci spokoja i uživanja, čak iako postoje neke bolesti uz adekvatnu kontrolu treba da prođe što mirnije i bezbolnije”, rekao je dr Gavrilović za roditeljski portal Bebac.

 

Doktor Gavrilović napominje da se sve više trudnica javlja sa dijabetesom i bolestima štitne žlezde koje predstavljaju savremene bolesti u trudnoći.

 

Evo šta karakteriše dijabetes u trudnoći

 

Kada su dijabetes i trudnoća u pitanju on se može javiti u toku trudnoće, a pojedine žene ga mogu imati pre drugog stanja. Tada dijabetes može biti tipa 1 ili tipa 2, koji je sličniji  trudničkom dijabetesu, navodi naš sagovornik. „Gestacijski dijabetes je onaj koji se ustanovi u toku trudnoće. 

 



Glikolizirani HbA1C

 

Ako je pri prvom screeningu, na početku trudnoće HbA1C > 6,8% govorimo o preegstirajucem dijabetesu (dijabetesu pre trudnoće).

Ako je HbA1C manji od 6,8%,a ima potrebe za daljim ispitivanjem (pozitivni anamnestički podaci) radi se OGTT 75 gr glukoze bez obzira na starost trudnoce

 


 

Skrining dijabetesa podrazumeva razgovor sa trudnicom kako bi se ustanovile njene navike i eventualna nasledna obolenja. Prva analiza koja se radi su one osnovne koje podrazumevaju krvnu sliku i biohemiju, kao i glikolizirani hemoglobin koji je poznatiji kao „šećer u tri meseca”. Ova vrsta analize nam ukazuje na stepen kontrole glikemije u poslednja tri meseca HbA1C”, objašnjava dr Goran Gavrilović ukazujući nam da vrednosti dobijene ovom mogu pokazati da li je žena u trudnoću ušla sa već postojećim dijabetesom ili se on gestacijski. „Naredni korak skrininga je test opterećenja glukozom između 24 i 28 nedelje”, rekao je dr Gavrilović za Bebac.
 



OGTT  (75gr) - test opterećenja glukozom

 

<5,1 mmol na prazan stomak

< 10,0 mmol  nakon sat vremena

< 8,5 mmol nakon dva sata
  

3%-25% trudnica ima gestacijski dijabetes na svetskom nivou

 

Ukoliko se nakon svih pregleda ustanovi da trudnica ima gestacijski dijabetes sledi higijensko-dijetetski režim ishrane kada se utvrdi koje su namirnice problematične. „Mi već imamo a priori spisak namirnica koje bi trebalo izbegavati,a to su belo brašno, prosti šećeri, namirnice bogate životinjskim mastima, a ubaciti više namirnica bogatih vlaknima, proteinima, sveže sezonsko voće i povrće, mahunarke, maslinovo ulje, riblje meso, lako svarljive namirnice0”, podvukao je dr Goran Gavrilović i naglasio da ako se dijabetes ne reguliše ishranom sledi uvođenje lekova. Nakon ustanovljenog gestacijskog dijabetesa indikativno je da se povremeno raditi i rutinska merenja dnevno-noćnih profila koje se radi u bolnici, ali trenutno za vreme korone trudnice to rade same jer je edukacija za to vrlo jednostavna

 


Ispitivanjem dnevno noćnih profila – Svaka glikemija dva sata nakon jela trebala bi biti manja od 6,7 mmol/L.
 


Foto: Freepik
 

Kako gestacijski dijabetes utiče na trudnicu i bebu

Ukoliko se ovo stanje ne tretira može doći do posledica i po majku i po bebu. „Napredovanje gestacijskog dijabeta može na duže staze kod majke dovesti do oštećenja vida, bubrega ili do kardijalnih tegoba. Takođe, gestacijski dijabetes češće nastaje u trudnoći sa hroničnom hipertenzijom ili mu je pojava češće udružena sa hipertenzijom u trudnoći ili težom formom tj. preeklampsijom” ukazao je doktor na posledice dijabeta kod trudnice. S druge strane ako se gestacijski dijabetes ne leči u trudnoći on može loše uticati i na razvoj ploda „Mogući problemi su rani pobačaji do 10 nedelje trudnoće, češća pojava malformacija ploda,”, naglašava on i dalje objašnjava da do oštećenja ploda dolazi zbog neadekvatne regulacije šećera. 

Ukoliko se ne leči gestacijski dijabet može uticati i na težinu bebe “Javljaju se dve kontradiktorne stvari, s jedne strane javlja se mali plod i njegovo nenapredovanje od kontrole do kontrole, dok je s druge strane imamo mnogo češću pojavu a to su velike bebe. Krupne bebe zovemo džinovi na staklenim nogama, jer se slabije prilagođavaju životu u spoljašnjoj sredini po porođaju”, podvukao je dr Gavrilović i dodao da krupne bebe mogu kasnije u detinjstvu biti gojaznije i sklone dijabetesu, ali i poremećajima fine motorike .

 

Nakon porođaja gestacijski dijabetes vrlo brzo nestaje, ali jedna trećina porodilja ima šanse da kasnije u životu razvije klasičan dijabetes.
 



Doktor Goran Gavrilović savetuje:


Ako uđete gojazni u trudnoću nemojte ići na restriktivne dijete, ne gubite na težini

Dovoljno je započeti zdravo se hraniti

Smanjite unos namirnica bogatih ugljenim hidratima

Više fruktoze unosite, a manje saharoze

Manje masnog, više proteinske ishrane

Jedite više kuvanih namirnica bogatih vlaknima

 



Bolesti štitne žlezde uzrokovane stresnim životom



Druga vrlo česta savremena bolest, koja se sve češće javlja u trudnoći, jeste bolest štitne žlezde koja je uzrokovana stresnim životom, a vrlo velikog uticaja ima i nasledni faktor. 
 

„Subkliničku hipotireozu ima veći procenat žena gde su hormoni štitne žlezde adekvatni, a dijagnostikuje se kada je hormon koji stimuliše funkciju štitne žlezde (TSH) povišen. Organizam iz hipofize pojačano luči TSH, a da mi to ne znamo, jer je njegov efekat preko hormona štitne žezde (fT3, fT4 ) na periferiji, tačnije efektornim organima, adekvatan”, objašnjava dr Gavrilović i dodaje da se tokom trudnoće to stanje počinje prikazivati. „U tim slučajevima, kada žena zatrudni, dolazi do naglog pada T3 i T4, a TSH se  povišava. Tada je trudnoća okidač poremećaja koji je pre toga već tinjao u trudnici”, istakao je on naglasivši da je on velike važnosti da se stanje otkrije na samom početku trudnoće.

 

Značaj ranog otkrivanja poremećaja štitne žlezde bitan je su njeni hormoni jako bitni za razvijanje mozga bebe u prvim nedeljama trudnoće. „Ukoliko u cirkulaciji trudnice nema dovoljno slobodnog T3, T4, da prođu kroz placentu i dođu do ploda koji pati, a u ovom slučaju pati prevashodno centralni nervni sistem ploda. Tada taj nedostatak može da se odrazi prevashodno na intelekt ploda ili pojavu kasnijih psiholoških i neuroloskih deficita različitog stepena težine” objašnjava on.

 

Najčeći oblik hipotireoze je Hashimoto tireoiditis i to je autoimuna bolest koja se javlja između 8 i 10% trudnica. Simptomi hipotireoze koje žena može osetiti su umor, usporeni misaoni tok, usporen rad srca, nizak pritisak, gojaznost, a karakteristično je da imaju slabiju kosu i nokte, što kako doktor Gavrilović pojašnjava, može da se zameni i sa simptomima trudnoće. S druge strane simptomi hipertireoze su „ubrzano disanje, preznojavanje, muka, gađenje, povraćanje što takođe moze podsecati na simptome trudnoće i zato je jako bitno da se u prvoj laboratoriji uradi taj prvi skrining – pored i glikoliziranog hemoglobina (HbA1C) urade i TSH, fT3, fT4 ”, ističe doktor i navodi da je u svojoj dugogodišnjoj praksi upravo na taj način ustanovio ili dijabetes ili poremećaj štitne žlezde.


Foto: Freepik

 

Terapija koja se daje trudnicama za vreme trudnoće, najčešće se u smanjenoj dozi nastavlja i nakon porođaja. Ipak, hipertireoza se može „smiriti sama od sebe” u poslednjem trimestru trudnoce. Ono što doktor Gavrilović apeluje i ističe  jeste da se porodilje sa poremećajem štitne moraju što pre javiti endokrinologu nakon porođaja, jer se može desiti da se njihovo stanje naglo promeni.  „Ovo je vrlo bitno jer sam u praksi imao slučaj da je trudnica za vreme jedne trudnoće imala hipertireozu, potom joj je štitna operativno odstranjena,a zatim u drugoj trudnoći je imala hipotireozu”, navodi doktor primer iz svoje prakse. Pored stresa uzrok poremećaja štitne žlezde mogu biti i neadekvatan unos joda, selena ili neadekvatno korišćenje određenih lekova.

 

Redovne kontrole u trudnoći su važne

Pored svih tegoba koje se u trudnoći mogu javiti doktor Goran Gavrilović istakao je da trudnice ne bi trebalo da brinu previše, da se ne informišu putem “rekla kazala” izvora i internet foruma, već da se opuste i imaju poverenje u svog ginekologa. Drugi veoma bitan savet, koji je još bitniji, jeste da uzimaju terapije ako ih imaju, kao i da redovno dolaze na preglede, ali i da nikako ne preskaču posete ginekologu u prvom trimestru koji je veoma bitan. „Ukoliko se desi da trudnica ne dođe na pregled u prvom trimestru ona preskače sve – biohemijski skrinin I trimestra, poznatiji kao dabl test, eventualnu potrebu za neinvazivnim prenatalnim testom ili invazivnom dijagnostikom (biopsija horionskih resica, amniocentezu) i tada je zaista teže  voditi dalji tok trudnoće”, poručuje doktor svim trudnicama. 

 

Izračunajte vaš BMI
Pol:

Godine starosti:

Vaša visina:

Vaša težina:

Vaš BMI iznosi
22,5
Normalna težina

Neuhranjenost
Normalna telesna masa
Manja gojaznost
Gojaznost
Velika gojaznost
Preterana gojaznost
Napomena: BMI kalkulator služi isključivo u informativne svrhe i rezultati su okvirni. Nije zamena za dijagnostičku metodu. Vrednosti ne važe za decu do 18 godina, trudnice i dojilje, bolešljive i slabe osobe
Utvrdite kada su vam plodni dani i povećajte šanse da ostanete u drugom stanju.

Potrebno je samo da unesete prvi dan vašeg poslednjeg ciklusa i prosečno trajanje i dobićete kalendar plodnih dana za narednih pet meseci.

Izračunavanje plodnih i neplodnih dana je metoda koja se zasniva na karakteristikama menstrualnog ciklusa. Svaka žena koja ima ciklus na 28 dana, ima ovulaciju (oslobađanje jajne ćelije) oko 14. dana ciklusa.
Izračunajte plodne dane

Prvi dan poslednje menstruacije

Prosečno trajanje ciklusa
Ovulacija ≈
Ned. 20.07.2021. Pet. 25.07.2021.
Danas je Nedelja, 22.12.2024
Plodni dani
Menstruacija
dana 5 Menstruacija
dana 15 Folikularna faza
dana 6 Ovulacija
Sledeća menstruacija
za ≈ 28 dana

Može vas zanimati još i

Najnovije