Do skoro o temi seksualnih odnosa nije se smelo razgovarati. Danas, sve veći broj parova otvoreno razgovara ali ipak postoje i oni koji problem stavljaju „pod tepih” narušavajući tako celokupan partnerski odnos. Brojni su još uvek i parovi koji ne znaju da za neke probleme seksualnosti postoje dostupna i jednostavna rešenja. Ali, moramo o tome razgovarati. I među – partnerski i sa stručnjacima koji nam u tome mogu pomoći. Sex već u trudnoći nije isti, a nakon porođaja nije retkost da se parovi duži period teško vraćaju redovnim seksualnim aktivnostima.
Zato smo odgovore na probleme seksualnosti potražili od stručnjaka. Za vas piše: prim dr Biljana Živaljević, specijalista ginekologijei akušerstva
Prim dr Biljana Živaljević, specijalista ginekologije i akušerstva
Trudnoću ne zovemo slučajno „DRUGO STANJE”
Telo žene u periodu trunoće je preplavljeno polnim hormonima koji sasvim jasno utiču na raspoloženje ali i fizičko stanje žene. Trudnice mogu biti sklone čestim promenama raspoloženja od nekontrolisanog smeha do ničim izazvanim napadima depresije i plača. Tu je naravno i bojazan i strah da li će sve u toku trudnoće i nakon porođaja biti u redu.
Da li ću moći da ispunim sve svoje obaveze prema detetu i porodici? Da li sam zrela za ulogu majke? Tu je i briga o samom porođaju kao i bojazan da li će naš partnerski odnosi ostati isti u toku trudnoće i nakon porođaja.
Ne manje bitan je odnos prema poslu jer današnje žene su vrlo ambiciozne i vrlo uspešne u svom poslu pa je to dodatni optrećujući faktor jer u svakoj ulozi želimo da budemo podjednako dobre.
Trudnoća nije i ne treba biti patološko stanje ali je svakako jedno posebno, drugo stanje. U tom smislu, treba razumeti psihičko i fizičko stanje žene u ovom periodu, moramo biti spremni na česte promene raspoloženja kod trudnica i porodilja kao i na mnoge fizičke promene koje prate ovaj period.
Hajde da otvoreno razgovaramo o tome/ Foto: Sutterstock
Razgovor sa ginekologom je od velike važnosti
Na samom početku trudnoće, neophodan je detaljan razgovor oba partnera sa ginekologom kako bi im objasnili sve promene koje ih očekuju u ovom lepom periodu života. Danas, retko pacijentkinja dolazi na pregled bez partnera, sto je pohvalno jer su od samog početka uključeni u sva dešavanja u periodu trudnoće. Takođe parovi zajedno pohađaju predavanja u školama roditeljstva i ne mali broja budućih tata prisustvuje porođaju.
Jedno od najčesćih pitanja (posle prvog naleta euforije, kad saznamo da čekamo bebu) su intimni odnosi, odnosno: da li smemo da imamo seks u trudnoći.
Zašto je teže biti seksualno aktivan u trudnoći i koja su rešenja
Postoji nekoliko razloga i faktora koji nam otežavaju seksualno funkcionisanje tokom trudnoće i nakon porođaja.
Faktori koji otežavaju seks u trudnoći:
– Žena dobija kilograme (bar 10 tak ali često i više) što dodatno umanjuje njenu fizičku privlačnost ali samo u njenim očima.
– Drugi problem je smanjenje libida (više prisutan kod žena)
– Strah da se može povrediti beba u toku odnosa (uglavnom strah prisutan kod muškarca)
Faktori koji otežavaju seks nakon porođaja:
– Suvoća vagine, naročito izažena posle porođaja kao i bolnost odnosa – dispareunija izazvana suvoćom vagine i/ili ožilljkom od epiziotomije
– Ukoliko je porođaj završen vaginalno, oba partnera imaju osećaj da „to nije isto kao ranije”
– Ukoliko je porođaj završen carskim rezom, oporavak je malo duži pa se i prvi odnos nakon porođaja odlaže
– Hroničan umor i neispavanost oba partnera, bar u prvim mesecima nakon porođaja
– Strah da se beba ne probudi, te nedovoljna opuštenost u toku odnosa
Ginekološka ordinacija “Dr Biljana Živaljević”
Važno je da razgovaramo o svemu i važno je da znamo…
…u trudnoći:
1.
Da je trudnoća blagosloveno i drugo stanje ali ne i patološko stanje (naravno ako se radi o normalnoj, a ne o visokorizičnoj trudnoći) i da su seksualni odnosi poželjni tokom trudnoće
2. Da ljubav ne broji kilograme i da će vas partner voleti i sa par viška kilograma, celulita, voleće vas i ako ste plačljive i neraspoložene
3. Intimni odnosi zavise od želje oba partnera i možete ih imati ukoliko to dozvoli vaš ginekolog (ako nije rizična trudnoća ili ne postoji drugi opravdani razlog za apstinenciju ).
4. U trudnoći, obavezna je upotreba prezervativa iz dva razloga:
– U spermi ima dosta prostaglandina koji mogu izazvati kontrakcije materice
– Put infekcije je znatno češći te se upotrebom prezervativa ista može izbeći
Pokušajte da uživate i u malim znacima pažnje i ljubavi koje vam vaši partneri nude.
…nakon porođaja:
1. Prvi odnos nakon porođaja može (i u vecini slučajava mora) biti olakšan, lepši i bolji upotrebom lubrikanata, po savetu ginekologa
2. Postoje i druge metode novijeg datauma koje mogu da poboljšaju kvalitet seksualnih odnosa nakon porođaja:
- laserska rejuvenacija (popularno „podmađivanje” vagine)
– aplikacija hjaluronskih filera u G tačku , čime se povećava zadovoljstvo oba partnera
– PRP (aplikacija sopstvene plazme u predeo ožiljka od epizitomije u slučaju bolnih odnosa
3.
Podela poslova je jako bitna. Na taj načn mama neće biti previse umorna, samim tim i neraspoložena, a tata će shvatiti značajnost svoje uloge u odrastanju i vapitanju dece.
Brigom o sebi brinete i o porodici / Foto: Shutterstock
Brigom o sebi brinite o svojoj porodici
Pokušajte dobrom organizacijom poslova oko bebe i kućnih poslova, što pre da se vratite normalnom životu nakon porođaja. Nemojte odbijati pomoć baka i deka , praveći se da vi to bolje znate da uradite. I oni su vas odgajali pa ste izrasli u dobre ljude. Neće se ništa desiti ako povremeno na sat dva ostavite bakama da pričuvaju bebu, a vi to vreme provede sa vašim partnerom.
Koliko uložite u svoje dete visetruko ce vam se vratiti. Ne zurite da se vratite na posao jer karijera može da sačeka ali svaki sekund proveden sa detetom ima neprocenjivu vrednost. To ne znači da treba da prestanete da vodite racuna o sebi i u toku trudnoće, a noročito nakon porođaja. Ne dozvolite da zapustite ni svoju fizičku ni mentalnu aktivnost. Budte sigurne da dobrom organizacijom poslova i obaveza možete postići da se odlično osećate i u ulozi žene i u ulozi majke.
Svaki trenutak proveden sa svojim partnerom i bebom ima nepocenjivu vrednost za svakog ponaosob.
Čuvajte i negujte porodicu jerje porodica osnov svega. Nesebično poklanjajte ljubav, jer se voljeno dete prepoznaje pri prvom susretu.
Prim dr Biljana Živaljević
Ginekološka ordinacija
„Dr Biljana Živaljević”
Komentari (0)