Biber-sprejevi i električni uređaji za omamljivanje napadača strujom, tzv. električni šokeri, koji se na Zapadu često koriste za samoodbranu, od pre desetak dana dozvoljeni su i u našoj zemlji.
Pored uvođenja obaveznog lekarskog pregleda za one koji žele da dobiju dozvole za nošenje i držanje oružja i municije, legalizacija biber-sprejova i šokera jedna je od najvažnijih novina u novom, ovih dana usvojenom Zakonu o oružju i municiji.
Podsećamo, biber-sprejovi su hemikalije na bazi ekstrakta ljute paprike u malim bočicama i, nakon što se naprskaju napadačima u lice, izazivaju intenzivan kašalj, probadanje u grudima, privremeno slepilo, suženje i iritaciju očiju. Deluju na četiri metra, zdravstveno su bezopasni, a njihovo dejstvo, prema objašnjenjima koja se mogu pročitati na internetu, prolazi tek pola sata nakon ispiranja očiju vodom.
Biber sprej je najpoznatije oružje za samoodbranu žena
Saša Pejaković, zamenik portparola i inspektor u Policijskoj upravi Pančevo, izjavio je da je u članu pet Zakona o oružju i municiji između ostalog predviđeno da se oružje za samoodbranu kao što su biber-sprejovi i električni šokeri može nabavljati i držati bez isprave i obaveze da se prethodno prijavi policiji.
– Članom 15 Zakona o oružju i municiji propisano je da fizička lica starija od 16 godina, pravna lica, kao i privredni subjekti, mogu bez odobrenja i prijave nadležnom organu da nabavljaju i drže biber-sprejove i električne šokere. Takođe, član 26, stav četiri, propisuje da sva punoletna lica mogu da ih nose, a u stavu pet piše da maloletna lica uzrasta od 16 do 18 godina smeju da nose samo sprejeve – dodao je Pejaković.
Važno je napomenuti da je novim Zakonom o oružju i municiji i policajcima dozvoljeno da ubuduće nose biber-sprejove i električne šokere, pa izazivači nereda na stadionima i protestnim okupljanjima na ulici ne treba da budu iznenađeni ako ta sredstva budu bila korišćena protiv njih.
Komentari (0)