Roditelji ne bi trebalo da biju sve "bitke" svoje dece, ma koliko to ponekad izgledalo primamljivo ili neophodno.
Postoji trenutak u kojem dete mora da nauči da se bori samo za sebe, a preterano zaštitnički stav može ugroziti njegovo buduće samopouzdanje.
"Ukoliko deca sama rešavaju izazove sa kojima se susreću, naučiće kako da se izbore kada budu odrasli", tvrdi profesor pedijatrije dr Ken Haler sa medicinskog fakulteta Univerziteta u Sent Luisu.
"Preterano zaštitnički stav nije ništa novo, ali roditelji našeg doba sve su skloniji podrivanju autoriteta učitelja, vaspitača ili druge odrasle osobe, koja igra veliku ulogu u životu deteta", rekao je on.
Dr Haler dodaje da je "preispitivanje" postupaka autoriteta u redu, sve dok su roditelji spremni na razgovor i kompromis. Ukoliko roditelji imaju previše čvrst, a pogrešan stav, dečije samopouzdanje i zrelost biće u opasnosti.
Dete bi trebalo ohrabriti da razgovara o svojim problemima, ali i da pokuša samo da nađe rešenje. Ovakvo "mozganje" pomaže mališanu da se razvija i bolje shvata svet oko sebe.
Dr Haler insistira da se sa detetom ne bi trebalo svađati oko ocena, discipline, uspeha u sportu ili vanškolskim aktivnostima, već nuditi pomoć ukoliko negde zapne.
Najveći bauk za roditelje svakako je domaći zadatak. Detetu bi trebalo pojasniti uputstva za rešavanje, ili odgovoriti na precizno pitanje, ali nikako mu nemojte dati rešenje, čak iako deluje preteško za njegov uzrast.
Dete mora da nauči da poštuje autoritet učitelja ili vaspitača, i da odgovara za svoje postupke.
Ako verujete da niste preterali, i da je vaše dete zaista žrtva presije od strane učitelja ili drugova u školi, otvoreno porazgovarajte sa njim i pokušajte da mu pomognete. Najčešći korak koji roditelji preduzimaju – ljutiti odlazak u školu – nije uvek najbolje rešenje.
Zadatak svakog dobrog roditelja je da dete nauči da bude odgovorno i sposobno, tako što će ponekad i "spustiti loptu", i pustiti mališana da živi svoj život.
Komentari (0)