Perut pogađa gotovo 40 odsto ljudi. Iako je to u suštini medicinski problem, ženama najviše smeta jer ružno izgleda. Primećuje se na tamnoj odeći, vidi se u korenu kose, a žena se oseća nesigurno jer ne deluje uredno.
Perut izaziva gljivica Pityrosporum ovale, koja je prirodni stanovnik vlasišta i drugih delova kože i koja u normalnim okolnostima ne izaziva štetne posledice. Podstaknuta određenim klimatskim ili hormonskim promenama, pa i stresom, počinje brže da se razmnožava i nakuplja na koži glave, objašnjava dr Svetlana Đurišić.
Perut je često praćena svrabom, što je posledica lakše upale, dok se crvenilo ređe pojavljuje. Ako se pojavi, to je znak da je upala jača, da je čak možda reč o seboreji, i da se treba obratiti dermatologu.
Kad se jednom pojavi, perut se obično vraća i nakon lečenja jer je gljivicu Pityrosporum ovale gotovo nemoguće potpuno iskoreniti. Lečenje se svodi na upotrebu medicinskih šampona protiv peruti. Duža upotreba šampona na bazi piritionskog cinka dovodi do povećane otpornosti kože, kao i do trajnog ublažavanja simptoma.
Zabluda
Pogađa one koji loše održavaju ličnu higijenu
Istina
Osobe koje pate od peruti i seboreičnog dermatitisa imaju genetske predispozicije da im se to dogodi. Ako pokušaju da se izleče preteranim pranjem običnim sapunima i šamponima, mogu samo da pogoršaju stanje. Samo posebni šampon protiv peruti mogu kontrolisati problem dugoročno. Perut nije zarazna.
Zabluda
Lečenje peruti dovodi do gubljenja boje farbane kose.
Istina
Moderni šamponi protiv peruti su blagi i bezbedni za obojenu kosu. Pranje farbane kose šamponom na bazi piritionskog cinka ni po čemu se ne razlikuje od pranja kose kozmetičkim šamponima ili čak običnom vodom iz česme. Treba znati i da problem peruti može da se pogorša kada je imuno-sistem oslabljen pod uticajem stresa.
Zabluda
Perut je posledica hemijskih tretmana.
Istina
Proizvodi za kosu i hemijski tretmani ne mogu da uzrokuju perut. Oni, međutim, mogu dovesti do pogoršavanja postojećeg problema zato što agresivni šamponi, proizvodi za oblikovanje kose koji sadrže alkohol, zatim blajhanje, bojenje, minival i hemijsko ispravljanje kose slabe prirodnu barijeru kože glave. Zato i mogu da ubrzaju stvaranje peruti.
Zabluda
Morska voda pomaže u borbi protiv peruti.
Istina
Odlazak na more može privremeno smanjiti perut. Morska voda u kombinaciji sa intenzivnim UV zračenjem uklanja masnoće, ljuspice i gljivice sa kože glave. U isto vreme slana voda i sunce imaju katastrofalan uticaj na kosu: izbeljuju je i čine je oštrom, suvom i teškom za oblikovanje.
Komentari (0)