Nema boljeg ulaganja za jednu zajednicu od sipanja mleka u bebe, rekao je davno Vinston Čerčil. Nauka je to i potvrdila. Dojenje štiti i bebe i mame.
Ukoliko ste ikada imali dilemu da li da dojite dete, znajte da majčino mleko preventivno deluje na bebina pluća, srce, kožu, urinarni sistem. Na taj način, pored hrane, beba svakodnevno dobija antitela, koja je štite u najosetljivijem periodu života.
Ovih prednosti je svesna i Angelina Jovanović, mama dva mališana. Stariji ima tri godine, a mlađi Vukašin 13 meseci.
„Od samog početka sam znala da ću da ih dojim, smatram da je to najzdravije za njih. Poseban odnos se javlja prilikom tog čina”, objašnjava Angelina.
Lekari tvrde da je mleko najbolji i najzdraviji način da beba započne život. Dostupno je u svakom trenutku, na svakom mestu i uvek je idealne temperature.
„Deca ređe oboljevaju od svih respiratornih infekcija od gastrointestinalnih infekcija čak i virusnih infekcija. Čak i kada se to desi, onda je dužina oboljevanja kraća. Značajno je i za zdravlje majke, jer onda ređe oboljevaju od karcinoma dojke i genitalnih organa”, navodi pedijatar Doma zdravlja „Palilula” doktorka Branka Maksić.
Koliko dugo dojiti bebu, pitanje je koje muči mnoge mame? Iz okruženja stižu različiti brojke: dva meseca, šest meseci, godinu dana, dve godine.
„Poželjno je da isključivo doje pet, šest meseci, a onda uz adekvatnu dohranu i do godinu, pa i dve”, objašnjava doktorka Maksić.
„Prvo dete sam dojila tačno godinu dana, a drugo i dalje dojim, ima 13 meseci, razlog su njegove alergije. Nije mogao da pije ni kravlje ni adaptirano mleko”, navodi Angelina Jovanović.
Druga dilema koja se javlja kod mama, jeste kada prekinuti sa dojenjem. Lekari kažu, mame o tome odlučuju, ali savetuju ne činite to naglo.
Komentari (0)