Beba koju majka doji dok lekar uzima uzorak krvi iz pete oseća manju nelagodnost nego ako pije zaslađenu vodu iz flašice, pokazuju rezultati istraživanja italijanskih lekara.
"Ako naši rezultati budu potvrđeni, dojenje beba za vreme jednostavnih i manje bolnih procedura moglo bi se tretirati kao neinvazivan, prirodan i izvodljiv način smanjenja bola kod odojčeta", kaže doktor Luiđi Kodipjetro iz bolnice "Anjeli" u Torinu.
Ubrzo po rođenju, lekari uzimaju bebama krv iz pete kako bi utvrdili da li ima nekih urođenih mana te da bi proverili nivo šećera. Zbog nedavnog saznanja da novorođenče oseća bol, kao i da je čak osetljivije na bol od starije dece, razmatrano je više pristupa za smanjenje bola pri bolnim procedurama.
Bol se može malo ublažiti davanjem saharoze, ali dojenjem se bol i neprijatnost svode na minimum, tvrde autori studije, u kojoj su ta dva načina upoređivana na 101 bebi.
Kod beba koje su dojene tokom vađenja krvi zabeležene su mnogo niže vrednosti na standardizovanoj skali bola, gde se prate izrazi lica, ponašanje, broj otkucaja srca i količina kiseonika u krvi beba. Vrednosti na skali variraju od 0 do 21, a bebe koje su dojene uglavnom su imale rezultat oko tri, dok su one koje su pile zaslađenu vodu imale prosečan rezultat – osam i po.
Bebe koje su dojene plakale su na početku procedure u proseku tri sekunde, a one kojima je davan šećer čak 21. Zabeležen je i manji skok broja otkucaja srca i manji pad količine kiseonika u krvi, a nakon završetka procedure, dojene bebe plakale su osam odsto vremena, dok su bebe iz šećerne grupe plakale čak 56 odsto vremena.
Komentari (0)