Prvih šest nedelja je period adaptacije bebe i majke na novi životni period. Dojenjem na zahtev, što bi značilo da se beba podoji svaki put kada poželi da sisa, organizam majke prepoznaje potrebe novorođenčeta. Na taj način će se proizvodnja mleka prilagoditi potražnji i potrebama bebe.
Praćenjem potreba vaše bebe, uz podoje na zahtev bez gledanja na sat, uslov je za dugo i uspešno dojenje.
Foto: Shutterstock
Važno je napomenuti da su bebe različite, da ih ne treba upoređivati i da svaka po dolasku na svet pokušava da otkrije koji joj ritam hranjenja najviše odgovara. Tako nekim bebama odgovara da jedu češće po malo, a nekim zaista na 3-4 sata. Samo je bitno da ih ne uobročavate na silu.
Da li je neophodno koristiti pumpicu za izmlazanje? I kada?
Najbolja pumpica koju možete upotrebiti jeste upravo vaša beba. Međutim, ukoliko niste u mogućnosti da podojite svoju bebu, jer ste morali otići na kontrolu kod ginekologa, radi održavanja laktacije i obezbeđivanja majčinog mleka bebi u vašem odsustvu, možete se izmlazati uz pomoć pumpice.
Medela Harmony ručna pumpica za povremeno izmlazanje mleka u kućnim uslovima, veoma je pogodna i za transport. Jedina ručna pumpica koja omogućava rad u dve faze za maksimalno efikasno izmlazanje.
Potrebno vreme izmlazanja, ukoliko beba nije prethodno sisala na dojci, jeste 20 minuta po dojci.
Sveže izmlazano mleko može stajati na sobnoj temperaturi do 4 sata, dok u frižideru može biti i do 72 sata. Napomena: Ne ostavljati majčino mleko u vratima frižidera jer temperatura nije konstantna.
Ukoliko je neophodno učestalije izmlazanje, zbog prepunjenosti grudi posle podoja ili usled neophodne stimulacije veće proizvodnje mleka, svakako je Medela Swing električna pumpica odličan izbor. Uz dve faze rada kao i mogućnost podešavanja 9 nivoa vakuuma, obezbeđuje vam maksimalni komfor i efikasnost. Mogućnost rada na struju i na baterije, pružiće mogućnost izmlazanja i van kućnih uslova.
Kada je tata sam sa bebom kod kuće
Ukoliko je tata sam sa bebom kod kuće, ona će pokušavati da komunicira sa njim. Ne mogu da govore, pa se može desiti da vas beba doziva plačem. Prosek plakanja bebe tokom jednog dana iznosi 4 sata.
Možda joj ne odgovara temperatura prostorije u kojoj se nalazi; ima mokru pelenu, muče je gasovi, želi da izbaci vazduh kojeg se nagutala tokom podoja, smeta joj glasna muzika ili ima potrebu za vašom blizinom. Kada je uzmete u naručje, ukoliko beba automatski krene da se savija ka vašim grudima, počinje da sisa na vašem ramenu ili gura rukice u široko otvorena usta, to mogu biti znaci gladi i želje za hranjenjem. U toj situaciji tati može pomoći CALMA.
Storena od strane eminentnih stručnjaka širom sveta, Medela Calma cucla podržava dojenje, a bebi pruža najpribližniji osećaj sisanja na dojci. Calma funkcioniše po sistemu vakuuma. Kada se napravi istovetni vakuum kao i na dojci, jedino tada mleko teče iz flašice. Iz tog razloga veoma je lagan i neometan prelazak sa dojke na flašicu i obrnuto.
Komentari (0)