Dojenje je prirodno i jednostavno. I leti. Nekoliko odgovora na uobičajena pitanja, poneka proba, i vi i vaša beba bićete majstori dojenja i u letnjem okruženju.
Kupanje u moru
Ne treba da se brinete da će vam se smanjiti količina mleka zbog hladnoće mora. Proizvodnja mleka je uslovljena količinom koju vaša beba pojede, a ne spoljašnjim temperaturama. Nema nijednog sastojka u moru koji bi loše uticao na dojenje.
Ako se kupate u čistom moru, nekim bebama će se možda čak i svideti slankasti ukus kad prihvate dojku. Ako im se ne sviđa, možete nakon plivanja da isperete bradavice običnom vodom.
Foto:Fotolia
Menjanje grudnjaka
Mokri sintetički gornji deo kupaćeg kostima zadržava vlagu oko bradavice što pogoduje razvoju soora – mlečne, gljivične infekcije koja može da se prenese i dublje u dojku i na bebina usta.
Češće dojenje tokom leta
Bebe ne traže dojku samo kad su gladne. Leti je obično vruće. Svi smo žedniji nego inače, pa tako i bebe. Dalje, bebe ne traže dojku ni samo kad su gladne i žedne, nego i za utehu. Leto je doba kad se događaju razne promene, kad menjamo podneblje…
U tom neredu koji mi odrasli bebi priuštimo dok putujemo, idemo na plažu… dojka je jedino nepromenljivo i najsigurnije utočište u bebinom svetu. Kad je beba nervozna, najlakše ju je smiriti dojenjem. Zato nemojte misliti da češće dojenje i kraći podoji vaše bebe nastaju zbog nekog problema.
Slobodno dojite svoju bebu kad god traži, ona najbolje zna koju potrebu dojenjem može da zadovolji: glad, žeđ ili utehu.
Komentari (0)