Sa ciljem da se istakne važnost dojenja svake godine 170 država širom planete slavi se i apostrofiraju se benifiti dojenja.
Kao najbitnija kampanja za podršku dojenja izdvaja se Svetska nedelja dojenja koja se obeležava od 01. do 07. avgusta. Ovogodišnja tema nedelje dojenja je u vezi sa ekologijom i klimatksim promenama, a njen slogan glasi “Podrži dojenje – Za zdravu planetu“.
Foto: Freepik
Dojenje je, pored svih neverovatnih prednosti koje ima, odličan način da mama zaštiti planetu. Dojenjem ne samo da bebi dajemo najbolje, već dojenje štiti resurse vode i smanjuje potrebu za proizvodnjom adaptirane formule.
Dojenje je obnovljivi izvor hrane za bebe i on ne zahteva fabrike za proizvodnju, pakovanje, prevoz i ne proizvodi smeće. Ukoliko mama doji ona neće imati potrebu da dodatnom opremom, flaširanom vodom niti će morati da koristi sredstva za dezinfekciju i čišćenje opreme za hranjenje bebe.
Ne samo da je dojenje ekološki proces ishrane već ono od velike koristi za mamu i bebu.
Ukoliko mama nakon porođaja počne da doji svoju bebu znači da će joj se materica brže vratiti u prvobitno stanje, a tokom tog procesa mama će manje krvariti. Proces dojenja ne samo da je čin zbližavanje mame i bebe, nego je će mami pomoći da se brže vrate na prvobitnu kilažu. Pred nabrojanih benefita beba koja sisa kroz mamino mleko dobija sve potrebne materije – vitamine, masti, belančevine, ugljene hidrate i minerale. Beba koja sisa imaće manje šanse da kasnije u životu razvije alergije, dijabetes i astmu.
Ciljevi Svetske nedelje dojenja 2020. su
1. Informisati ljude o vezi između dojenja i životne sredine. Ishrana deteta majčinim mlekom pruža brojne prednosti: nutritivne, zdravstvene, imunološke, razvojne, psihološke, socijalne, ekonomske ,ali i mamino mleko kao ekološku hranu. Majčino mleko je prirodna, obnovljiva hrana koja štiti životnu sredinu, proizvedena i isporučena bez zagađenja, pakovanja i otpada.
2. Isticanje dobrobiti dojenja na klimatske promene i životnu sredinu. Učvrstiti podršku dojenju, jer dojenje štiti prirodne resurse vodu, vazduh, atmosferu. Ne treba zaboraviti za proizvodnju mlečne formule potrebne su velike farme krava, zemljišta za uzgoj soje,kao i kompletna logistika na farmama i poljima,čista voda, prevoz, industrijske hale za preradu. Mlečna formula se čuva u kartonskoj, plastičnoj ambalaži, za hranjenje se koriste plastične flašice. Kada pričamo o plastici ne treba zanemariti Bisfenol A. Kod odojčadi, bisfenol A može da izazove poremećaj u razvoju. Evropska unija je zato 2011. odlučila da zabrani flašice za bebe koje sadrže bisfenol,a Evropska komisija odredila je granice dopuštene koncentracije bisfenola.
3. Saradnja sa pojedincima i organizacijama koje pružaju podršku dojenju kako bi se podigla svest u društvu da je majčino mleko standard u hranjenju i ishrani odojčadi. Društvene norme ponekad hranjenje mlečnom formulom okarakterišu kao lakše i komfornije za mamu i bebu, žena se muči ako doji.
Pročitajte još
Sve o dojenju
Komentari (0)