Rasprava o tome koje su stvarne koristi dojenja vodi se već godinama. Poslednje istraživanje sprovedeno na UNC-u još je jednom dokazalo da je dojenje dobro za vašu bebu.
Naime, dobre bakterije koje se prilikom dojenja prenose s majke na dete imaju mnogo koristi za zdravlje bebe. Zdrave bakterije olakšavaju uvođenje čvrste hrane jer pomažu pri probavi.
Za ovu studiju tim je prikupio uzorke stolice i informacije o detetovoj ishrani i zdravlju. Primjenom genomskog sekvenciranja u uzorcima stolice utvrdili su vrste i funkcije pojedinih bakterija u detetovom probavnom traktu. Utvrđeno je kako prehrana bebe tokom prvih nekoliko meseci života ima uticaj na crevnu mikrofloru za ceo život.
Bakterija iz majčinog mleka ublažavaju grčeve i sprečavaju alergije
Deca koja su hranjena samo majčinim mlekom imala su u probavnom traktu više zdravih bakterija koje su omogućavale sigurniji prelazak na čvrstu hranu, dok bebe koje nisu bile dojene su nešto teže prihvatale čvrstu hranu i kod njih su bile veće šanse za bol u želucu i pojavu kolika.
Kod dojene dece pronađeno je 20 bakterijskih enzima, dok ih je kod beba kod kojih je dojenje bilo kombinovano s adaptiranom formulom bilo čak 230.
Sama razlika se ne uočava dok je beba vrlo malena, već tek kada se počne s uvođenjem čvrste hrane, genetske razlike u uzorcima stolice postaju velike. Kod isključivo dojenih beba u crevima prevladava vrlo poznata Bifidus bakterija koja je korisna za probavu, dok je kod beba dohranjivanih adaptiranim mlekom ove bakterije bilo vrlo malo.
Korisne bakterije u probavnom sistemu često se zanemaruju, ali one imaju vrlo važnu ulogu, kako kod dece, tako i kod odraslih, po pitanju alergija i mnogobrojnih problema probavnog sistema.
Komentari (0)