Sigurno ste mnogo puta bili svedok situacije u kojoj su deca bila okrutna prema vršnjacima. Namerno su gurala i udarala drugu decu, ili im se podsmevala zbog garderobe, fizičkog izgleda ili imena.
Australijski naučnici obavili su istraživanje koje je pokazalo zbog čega se neka deca ponašaju kao male “zlice” i koji faktori izazivaju takvo ponašanje. U eksperimentu su učestvovala deca od 6 do 13 godina, koja su odgovarala na pitanja o tome šta znači biti okrutan i zao, kao i kakva su njihova iskustva o takvom ponašanju. Okrutno ponašanje prema vršnjacima podrazumevalo je, na primer, zadirkivanje, štipanje, podsmevanje… Rezultati su pokazali da i dečaci i devojčice imaju slična iskustva, ali da drugačije reaguju. Devojčice obično oko sebe okupljaju vršnjakinje u uzak krug “odabranih” i podsmevaju se svima koji se ne uklapaju. Dečaci se, s druge strane, okupljaju u veće grupe i mnogo su direktniji. Okrutnost ispoljavaju zadirkivanjem ili isključivanjem “žrtve” iz timskog rada, iz zajedničkih igara. Interesantno je da oba pola imaju iste motive zbog kojih se tako ponašaju. Istraživači tvrde da takva deca razumeju pojmove moći i društvene dominacije i da se s tim verovatno susreću u porodici ili neposrednom okruženju. Okrutno ponašanje, takođe, može da bude i posledica ljubomore, besa ili nesigurnosti.
Takođe, dokazali su da postoji “profil” dece koja imaju najveće šanse da vršnjaci prema njima budu okrutni. To su, po pravilu, tzv. “dobrice”, deca koja se po nečemu izdvajaju i imaju nestandardne karakteristike i interesovanja. Ponekad je motiv za okrutnost vršnjaka talenat, izrazita lepota ili popularnost. Stručnjaci kažu da su takva iskustva normalna, naročito na pragu tinejdžerskog doba i da problemi s vršnjacima donekle snaže i uče decu novim socijalnim veštinama. Ipak, treba biti obazriv, jer dugoročno maltretiranje od strane vršnjaka često može da ostavi trajne posledice, koje kasnije mogu izazvati mnoge probleme u odnosu s ljudima.
Komentari (0)