Obrazovni sistem Srbije je zacementiran i toliko zastareo da je u njemu nemoguće izvesti reformu u skladu sa potrebama savremenog doba, izjavio je direktor Istraživačke stanice Petnica Vigor Majić, uz ocenu da je perspektiva školstva siva i da će ubuduće u Srbiji državne škole pohađati samo deca siromašnih.
– I ako hoćemo da radimo reformu obrazovnog sistema u Srbiji, ne možemo, jer taj sistem je toliko zastareo da ne dopušta ništa fleksibilno – ocenio je Majić. On je rekao da je zbog toga pesimista i da srpskom školstvu predstoji sivo vreme i ekspanzija privatih škola.
– Biće dve grupe škola, jedne, koje će želeti da ponude kvalitet, znajući da postoji deo stanovništva spreman da plati kvalitetno školovanje, i druge koje će nuditi nekvalitet, kroz površnost jer postoji takođe deo koji će platiti da dobije papir. A i jedne i druge će iz državnog sistema školstva izvlačiti ono malo preostalih dobrih nastavnika – ukazao je Majić.
On je predočio da je to već viđeno u mnogim zemljama i da će ubuduće ići u državnu školu značiti da ste vrlo siromašni i ne vodite računa o obrazovanju svoje dece.
Majić je rekao da školstvo u Srbiji služi za zapošljavanje u državnoj upravi – da se negde zaposli 120.000 ljudi, a Univerzitet je ogromna institucija koja postoji sama zbog sebe i neće da se menja. On je kao primer naveo da Biološki fakultet ne školuje biologe, već nastavnike biologije.
Prema njegovim rečima, ni Evropa nije svetao primer i EU ima obrazovnih sistema koliko država, a nije uspela da ih uskladi sa tehnološkim promenama. U tome su mnogo uspešnije zemlje Azije, istakao je on.
Komentari (0)