Da li ste i vi u grupi onih koji veš peru noću, kada je jeftinija struja? Nov Zakon o energetici donosi nam značajnu promenu u načinu obračuna električne energije kroz uvođenje dinamičnih tarifa. To se neće desiti preko noći, ali skupa i jeftina struja definitivno odlaze u istoriju.
Šta znači dinamičko plaćanje struje?
Dinamičko plaćanje struje podrazumeva da se cena električne energije menja u realnom vremenu, u zavisnosti od ponude i tražnje na tržištu. Potrošači plaćaju struju po satnim cenama, što omogućava uštede ako potrošnju preusmere na periode kada je struja najjeftinija. Ovaj sistem zahteva uvođenje pametnih brojila i digitalizaciju elektroenergetske mreže.
Energetski stručnjak Dejan Stojadinović objasnio je za Danas da su dinamičke tarife model obračuna potrošnje električne energije koji je vezan za tržišnu cenu.
„Cena električne energije na berzi, odnosno na tržištu, varira svakog sata. Najviša cena struje je onda kada je najveća potrošnja, a to je uglavnom u jutarnjim časovima i predveče. Preduslov za primenu ove tarife je da potrošač ima pametno brojilo, jer onda to pametno brojilo meri potrošnju struje u tačnim vremenskim intervalima, odnosno koliko ste vi u svakom satu potrošili električne energije ili u svakih 15 minuta, zavisi od vrste pametnih brojila“, rekao je Stojadinović.
Kada prelazimo na dinamičke tarife?
Kako će u praksi izgledati primena dinamičkih tarifa još uvek nije poznato. Do izmena u Zakonu o energetici došlo je usled usklađivanja sa propisima Evropske unije, gde primena dinamičkih tarifa počinje 1. januara 2025. godine.
Prema svim najavama koje smo čuli u medijima ovih dana, Srbija još uvek nema konkretan rok za prelazak na ovaj sistem obračuna električne energije. Naime, da bi se to desilo u praksi, moraju da se ispune tehnički, regulatorni i tržišni uslovi, uključujući uvođenje pametnih brojila i digitalizaciju mreže. Do tada, ostajemo sa crvenom i zelenom tarifom.
Komentari (0)