Devojčica od 12 godina najmlađa je pacijentkinja koja je u GAK “Narodni front” nedavno došla da abortira.
Na abortus se u Srbiji svake godine odluči oko 16.000 maloletnica, a raste i broj onih koje rađaju već sa 16 i manje godina.
“Nedavna studija o seksualnom ponašanju devojaka iz Srbije pokazala je da je četvrtina njih (28,5 odsto) postala seksualno aktivna sa 16 i manje godina. I kod nas, kao i u većini drugih zemalja sveta, raste učestalost seksualne aktivnosti u adolescenciji. To je delimično uslovljeno ranijim seksualnim sazrevanjem i boljim uslovima života, a li znatno više obeležjima savremene civilizacije, sa velikim individualnim slobodana i mogućnostima, slabljenjem uloge porodice i izmenjenim partnerskim odnosima”, ispričala je za “Blic” specijalista ginekologije i akušerstva i savetnikk u Republičkom centru za planiranje porodice Instituta “Dr Vukan Čupić”, Katarina Sedlecki.
Znanje mladih o kontracepciji i polno prenosivim infekcijama je oskudno
Neželjena trudnoća samo je jedna od posledica koje se dešavaju pri ranom stupanju u seksualne odnose. Razne polno prenosive bolesti u poslednje vreme dosežu razmere epidemije među mladima koji slabo ili uopšte ne koriste seksualnu zaštitu, a kada dođe do problema, dugo oklevaju i da odu kod lekara.
“Naučno je dokazano i da devojke koje stupe u seksualni odnos pre 16. godine imaju dva puta veći rizik da obole od kancera. Posledica rane seksualne aktivnosti je mnogo, ali su mladi u Srbiji toga vrlo malo svesni, što samo pokazuje da je našoj deci preko potrebno seksualno obrazovanje” rekal je načelnica dnevne bolnice GAK “Narodni front”, dr Ana Mitrović Jovanović.
Najčešći izvori informisanja mladih o seksu su vršnjaci, mediji i Internet. Seks u školama je tabu tema, a približno polovina roditelja uopšte ne razgovara sa svojom decom o temama koje su bitne za razvoj zdrave seksualnosti.
“Znanje mladih o kontracepciji i polno prenosivim infekcijama je oskudno i opterećeno nizom predrasuda zbog kojih oni radije koriste metod prekinutog snošaja umesto kondoma ili kontraceptivne pilule”, istakla je Katarina Sedlecki.
“Na Internetu ne postoji selekcija informacija i samo zamislite šta sve deca mogu ‘naučiti’ uz pomoć Googla. Sa decom o zdravlju treba pričati od najnižih razreda, a o seksualnom zdravlju neposredno pred pubertet”, kaže dr Ana Mitrović.
Komentari (0)