Juče su izdate preliminarne liste primljene dece u beogradske vrtiće. Trenutna situacija je takva da je skoro 4.000 mališana na listi čekanja za upis u vrtiće, a roditelji imaju pravo da se do 16. juna žale na trenutno oformljenu listu.
Foto: Freepik
Žalbu na preliminarnu listu podnosite elektronski
Na sajtovima predškolskih ustanova u Beogradu naveden je način na koji se roditelji mogu žaliti ako njihovo dete nije primljeno u vrtić. Žalba se bi trebalo poslati na emejl adresu koju predškolska ustanova navedi na svom sajtu i svaka mora imati sledeće informacije:
- Delovodni broj zahteva
- Ime vrtića u koji dete nije primljeno
- Podatke o detetu (ime, prezime, datum rođenja)
- Navedite razloge zbog koji bi dete trebalo da bude primljeno u vrtić
- Priložite dodatnu dokumentaciju
- Podaci roditelja (ime, prezime, adresa stanovanja, kontakt telefon)
Većina predškolskih ustanova zahteva da se dokumentacija popuni ručno, potom skenira i priloži u PDF formatu. Ukoliko uz žalbu imate da priložite dodatnu dokumentaciju koja dokazuje neki poseban status (npr. samohrani roditelj, korisnik novčane pomoći…) i to u vidu skeniranog jednog ili više dokumenata od prve do poslednje strane u jednom PDF-u. Fotografija ne sme biti zamućena, a tekst, pečat i potpis moraju biti jasni i čitljivi.
Nakon poslatog maila sa žalbom dobićete povratni mejl sa potvrdom o primljenoj žalbi i delovodnim brojem žalbe. Odgovori na žalbe moći će da se preuzmu nakon oko deset dana od poslednjeg dana za slanje žalbi. Žalbe se šalju do 16. juna, a odgovori na žalbe će biti dostupni krajem meseca juna.
Ako dete ne bude primljeno u vrtić nakon žalbe zatražite odbijenicu
Ukoliko dete i nakon žalbe ne bude primljeno u vrtić sledeći korak jeste da zatražite odbijenicu koja je neophodna da bi dobili subvencije grada za boravak deteta u privatnom vrtiću.
Foto: Vrtić LavićM
Iako subvencije nisu idealno rešenje za roditelje, one ponekada predstavljaju jedini način da u trenutnoj situaciji ogromnog nedostatka vrtića. Razlog nedostatku vrtića jeste neulaganje institucija u izgradnju većeg broja predškolskih ustanova što je bilo neophodno jer u sistemu predškolskog obrazovanja sada ima oko 35.000 mališana više nego pre osam godina.
:: Zahtev za odbijenicu se podnosi putem eUprave OVDE ::
Nakon dobijene odbijenice idite u željeni privatni vrtić i sa njima dogovorite koji su dalji koraci. Pojedini vrtići sami odnose dokumentaciju i rešavaju papirološki deo, a na roditeljima je samo da potpišu ugovor i prilože svoja dokumenta.
Iako subvencije deluju kao odlično, a ponekada i jedino rešenje za decu, one su donekle diskriminišuće. Roditelji dece koja borave u privatnim vrtićima nemaju ista prava naspram onih koji borave u državnim vrtićima.
Ovo je prvenstveno odnosi na finansijski aspekt jer ukoliko je dete bolesno umesto da plaćaju manje, roditelji će plaćati više. Svaki propušteni dan zbog bolesti deteta Grad ne subvencioniše roditeljima, dok je u državnim vrtićima sasvim drugačija logika. Nedolaskom deteta u državnim vrtićima roditelji plaćaju manje. Ista situacija je ako je dete izostalo zbog odmora ili nekog drugog razloga. Takođe, dešava se da subvencije kasne o čemu smo već pisali.
Ukoliko se selite ili iz bilo kog drugog razloga želite da promenite vrtić subvenciju nećete izgubiti. Međutim, ukoliko vaše dete ne dolazi u vrtić duže od dva meseca subvencija se gubi.
Komentari (0)