Da biste kao roditelj izbegli i stres i bolest deteta, potrudite se da povedete računa o zdravlju vaših potomaka čim ih dobijete. Kada se pojave prvi zubići, odmah je potrebno da počnete da ih negujete i perete.
Karijes mlečnih zuba
Karijes je infektivno i lako prenosivo oboljenje izazvano specifičnom bakterijskom infekcijom. Nastaje kao posledica poremećaja ravnoteže između dijetetsko-bakterijskih faktora i faktora sredine kao što su zubi i pljuvačka. Karijes mlečnih zuba se javlja rano, često ubrzo posle nicanja, kao posledica loših navika i neadekvatne ishrane. Pojavu karijesa u tom periodu potenciraju i određene teškoće u održavanju oralne higijene, kao i neobaveštenost roditelja o značaju mlečnih zuba i mogućnostima za očuvanje njihovog zdravlja. Karijes često zahvata veći broj mlečnih zuba i brzo se širi. Gleđ mlečnih zuba retko prelazi debljinu od jednog milimetra, što doprinosi bržem širenju i češćoj pojavi komplikacija karijesa u poređenju sa stalnim zubima. Već u četvrtoj godini, 40 odsto pregledane dece ima pulpitis, gangrenu i parodontitis.
Cirkularni karijes
Prema podacima, u našoj zemlji svako treće dete uzrasta od tri godine ima jedan ili više karijesa, a u šestoj godini oko 70 odsto dece ima obolele mlečne zube, prosečno po šest karijesa. Specifičan oblik karijesa mlečnih zuba je cirkularni karijes. Od uobičajenih formi karijesa mlečnih i stalnih zuba razlikuje se po vremenu javljanja, lokalizaciji, toku, terapiji, ishodu i posledicama. U našoj zemlji cirkularni karijes je prisutan kod osam odsto dece predškolskog uzrasta. Karakteristična lokalizacija cirkularnog karijesa je u vratu zuba. Ova pojava se objašnjava razlikama u kvalitetu mineralizacije mlečnih zuba pre i posle rođenja. Vratni deo mlečnih zuba se mineralizuje posle rođenja, kada su mogući brojni negativni uticaji na proces mineralizacije.
Ishrana je važna
Pljuvačka ima važnu ulogu u demineralizaciji i remineralizaciji površine gleđi. Primarna lokalizacija cirkularnog karijesa na gornjim prednjim zubima se objašnjava malom količinom pljuvačke u tom predelu i ukupno smanjenom količinom pljuvačke za vreme sna, a odojče najveći deo dana provede spavajući. Ishrana odojčeta i malog deteta ima odlučujuću ulogu u pojavi cirkularnog karijesa. Karakteristike ishrane u ovom periodu su tečna, zaslađena i kašasta hrana, česti dnevni i noćni obroci. U tom periodu se formiraju loše navike u ishrani deteta koje mogu biti od izuzetnog značaja za pojavu karijesa. Posebno loša navika je da se dete uspavljuje i hrani u snu bočicom sa cuclom, otuda naziv karijes-bočice. Naročito je loša navika da dete spava sa cuclom u ustima ili da dugotrajno drži u ustima flašicu sa cuclom tokom dana.
Stadijumi cirkularnog karijesa
Cirkularni karijes se može javiti i kod dece koja su prirodno hranjena i nisu koristila flašicu sa cuclom ukoliko su stvorene loše navike kao što su dugotrajni i česti obroci, produženo dojenje preko godinu dana, zadržavanje hrane u ustima, česta i nekontrolisana upotreba slatkiša između obroka. Cirkularni karijes karakteriše rano pojavljivanje. Početak daje karakterističnu kliničku sliku. Na gornjim prednjim zubima se pojavljuju naslage različito obojene (zelenkestomrke) ispod kojih se uočava kredasta boja demineralizovanog dela gleđi. Vrlo brzo u toj zoni dolazi do pojave sitnih šupljina koje se zatim šire kružno, zahvatajući celim obimom krunicu zuba zbog čega je ovaj oblik karijesa i dobio naziv cirkularni.
Komentari (0)