Mlade roditelje najviše uznemiruje bebin plač, posebno ako mu ne znaju uzrok. Kad se trgnete u dva noću i shvatite da nesnosna buka dopire iz kreveca kraj vas, nemojte da paničite jer je plač nešto sasvim normalno. Beba po načinu na koji plače poručuje šta želi, tvrdi Prisila Danstan.
Ova Australijanka ima „fotografsko" pamćenje zvuka. Naučila je da se koristi njime za prepoznavanje tuđih raspoloženja po glasu, a nakon što je postala majka, otkrila je i šta različiti tipovi bebinog plača znače.
Testiranja je sprovodila devet godina na 1.000 dece širom sveta, različitih rasa i kultura. Istraživanje je pokazalo da sve bebe do tri meseca starosti plaču na pet načina, a Danstan je od tada po svetu počela da otvara škole za podučavanje mladih majki.
– Bebine suze su refleksni odgovori na specifične situacije, a ako ih roditelj ne prepozna, dete vremenom prestane da plače na taj način. Važno je da se sluša bebin plač pre nego što počne histerični stadijum jer se tad često izmešaju različiti tipovi plača, pa ih roditelji teže prepoznaju – kaže Danstan.
Ako je gladna, beba će praviti grimasu sisanja, jezikom dodirivati vrh usta kao dok sisa i zato ispuštati zvuk „neh". Ukoliko plače uz zvuk „auh", znači da je pospana jer taj zvuk potiče od zevanja. Zvukom „heh" dok plače beba pokazuje da se ne oseća prijatno. Verovatno joj je pretoplo, prehladno ili joj treba promeniti pelenu.
Dubok i dug zvuk koji pomalo liči na roktanje ukazuje na težinu u želucu. Bebin stomak je naduven i potrebno je da se olakša. Takav plač može da ukazuje i na grčeve.
Kratkim zvukom „eh" dok plače beba pokazuje da pokušava da istisne vazduh iz stomaka, odnosno da bi trebalo da podrigne. Dok to nastoji da ostvari, muči se uz učestali zvuk „eh".
Pored načina na koji plače, da biste utvrdili pravi razlog, obratite pažnju i na pokrete koje beba pravi tokom plača. Tako, ukoliko je beba umorna, plač može da zvuči alarmantno. Beba se ponekad bacaka, trlja ručicama lice i pravi grimase. Obično se smiri ako je uzmete ili je malo ljuljate u krevecu.
Previše buke i aktivnosti takođe može da izazove bebin plač. Ukoliko se stvari pogoršaju kad uzmete bebu u naručje i pogledate je u oči, možda je pod stresom. Ponekad pomaže lagana vožnja u kolicima ili kolima.
Takođe, upala uha može da izazove crvenilo na istoj strani lica i beba onda obično stalno trlja i vuče uho. Plač, crvene desni, kao i stalno stavljanje prstiju ili pesnice u usta ukazuju na tegobe izazvane rastom zubića. Od pomoći su specijalne kapi koje ublažavaju iritaciju i blago hlade.
Postepeno udaljavanje
Tehnika postepenog udaljavanja spada u metode kontrolisanog plača i za nju je potrebno oko mesec dana. Poenta je da se malo-pomalo fizički udaljavate od deteta, tako da mu na kraju niste potrebni da bi se uspavalo.
Počnite tako što ćete mu pomoći da zaspi, ljuljajte ga, lezite kraj njega ili sedite pored kreveca. Onda, prestanite da ga ljuljate i umesto toga samo mu spustite ruku na stomačić. Nakon toga samo sedite pored kreveca. Sledeći put pomerite stolicu na metar, a onda do sredine sobe, a zatim sve dalje i dalje. Kad zaspi, ostanite u sobi još desetak minuta.
Komentari (0)