Do sada ste se sigurno upoznali o svemu što se tiče porođaja, neizbežnih neprospavanih noći i dežuranja oko sisanja. Ali šta znate o neočekivanim eksplozivnim velikim nuždama i snažnim kolutanjima očiju?
Pre nego što uzmete telefon da nazovete pedijatra, evo koje još čudne ali redovne aktivnosti vas očekuju sa vašom bebom.
Temenjača
O čemu se radi?
Sve mame se slažu da perutanje bebine glave može izgledati poprilično neprijatno. Kako se to uopšte stvara? Niko ne zna tačno. Dobra vest je da sva neugledna korica nestaje u bebinim prvim mesecima. U međuvremenu, slobodno mažite bebinu glavu bebi uljem dva tri puta nedeljno.
Američki pedijatri međutim preporučuju da se tokom kupanja mekanom četkicom to skine sa bebine glave.
Kada se zabrinuti?
Srećom, ovde nemate šta brinuti. To je ništa više nego uobičajeni osip. Ali ako se raširi po celoj bebinoj glavi i nastavi da se podebljava, konsultujte lekare.
Eksplozivna velika nužda
O čemu se radi?
Možda je reč „eksplozivna” malo previše. Ali istina je da je početak roditeljstva obeležen čestim prljanjem još ne obavijenih pelena. Drugim rečima, niste prva mama koja treba da čisti kaku svuda oko sebe. Nažalost morate se odmah na početku pomiriti sa tim da je bebina kaka tečne senf strukture.
Kada se zabrinuti?
Dokle god ima jednaku boju senfa, a boja inače može ići od braon do žute sve je u redu. Ali ako uočite neke krvave delove odmah pozovite pedijatra.
Bebeće grudi
Sećate se ludih hormona koji su vas maltretirali tokom cele trudnoće? Veći deo njih je prešao i na bebu. Nažalost, jedan od efekata te tranzicije i boravka bebe u stomaku jesu poveće grudi na bebi. Izloženost bebe vašim hormonima izaziva tkivo grudi da poraste, tako da je potrebno vreme kako bi se hormoni isčistili. Ali ne sekirajte se, to će se smiriti i grudi će nestati.
Kada se zabrinuti?
Ako primetite crvenilo oko bebinih grudi, izmerite bebi temperaturu jer je vrlo moguće da je to povezano. Ovi simptomi mogu biti znak i za nešto mnogo ozbiljnije pa se obavezno javite pedijatru.
Čudno groktanje
O čemu se radi?
Ako ste očekivali povremeno plakanje i kmečanje, razmislite ponovo. Bebe mogu biti prava zamena za protivpožarne sirene. Tu je povremeno i hrkanje, groktanje, krkljanje i mnogi drugi smešni zvuci. Svi ti smešni zvuci prouzrokovani su činjenicom da je bebin nos i dalje jako uzak i da se vazduh bori da prođe kroz sluz u nosu. Ako već dođe do toga, izduvajte bebi slinice nazalnim aspiratorom.
Kada se zabrinuti?
Ako cu ovi zvuci česti, mogu ozbiljno prerasti u začepljenje nosa koje će vašoj bebi praviti problem u disanju.
Često kijanje
O čemu se radi?
Beba je nova na ovom svetu i nije navikla na sve to što se oko nje nalazi i zbog toga reaguje. Njena preosetljivost će prestati vremenom kada razvije imuni sistem. Tako da, ako beba kija kao kiša, ona nije zapravo bolesna već samo želi da protera strana tela koja su pronašla put do njenog nosa.
Slične reakcije bebe se dešavaju i zbog svetlosti.
Tako da ako bebu izvedete po prvi put napolje i ona počne da kija, znajte da je to zbog Sunca, a ne alergija. Kijanjem beba takođe izbacuje višak slinica koje joj smetaju.
Kada se zabrinuti?
Ako kijanje prati i šuštanje, onda je to znak da bebu treba odvesti kod pedijatra koji bi trebalo da proveri da li je bebi potreban tretman.
Nasumični neobični pokreti
O čemu se radi?
Bebini nasumični pokreti povezani su sa razvijanjem i navikavanjem na svet u koji su stigle. To će u pvim mesecima možda biti čudno jer se i sama beba suočava sa svojim razvijanjem. Njeni refleksi će biti osetljivi do trećeg i četvrtog meseca.
Kada se zabrinuti?
Ako beba ne reaguje i ne pokazuje reflekse uz jače zvuke ili dodire, onda to može da znači da nešto nije u redu.
Čudno oblikovane glave
O čemu se radi?
Porođaj je težak posao, ali zapamtite ne radite ga samo vi. Nakon celog tog putovanja nije ni čudo što beba izlazi sva ljubičasta i naduvana. Pošto je bebina glava mekana na početku kako bi prošla kroz vašu uzanu karlicu, ne treba da čudi ako pomalo promeni oblik. Ako se to ne desi tokom porođaja, beba tokom ležanja na leđima takođe može imati malo ravniji deo glave ispod.
Poenta je se strane menjaju, držite bebu u svojim rukama ili je stavljajte na stomak. Postavite igračke iznad bebe tako da beba može pomerati glavu tražeći ih pogledom.
Kada se zabrinuti?
Ako ste bebu često pomerali, a ona je i dalje ravna sa jedne strane – pričajte sa pedijatrom.
Naduvene genitalije
O čemu se radi?
Nema delikatnog načina da se ovo kaže. Ako ste tek rodili dečaka, možete primetiti da su njegovi intimni delovi nešto veći nego što ste vi očekivali. U pitanju su testisi. Beba može biti pogođena hormonima u vašem stomaku tokom trudnoće. Ali ne brinite, on će izbaciti sve hormone kada bude piškio tokom narednih nekoliko dana.
Isto važi i za devojčice kojima mogu biti naduvane labijalne usne nekoliko dana nakon porođaja. Bilo kako bilo, naduvenost će proći. Beba će zapravo tokom prvih dana svog života izbaciti toliko tečnosti da će ona prevazići njihovu težinu za 10 %.
Krv u peleni
O čemu se radi?
I najmanji trg krvi u peleni izbezumi roditelje, ali istina je da to nije uvek razlog za alarmiranje. Mnogo je razloga zbog čega se to dešava, a sve je privremeno.
Ako ste dobili devojčicu, to znači da će ona iskusiti neke sporedne efekte boravka u materici. Ali nemojte brinuti jer je ta „mini menstruacija” uobičajena posledica među devojčicama zbog hormona estrogena koji će se isčistiti.
Kada se zabrinuti?
Iako je to potpuno normalno, kako biste bili sigurni slobodno pozovite doktora ako uočite neko krvarenje.
Ukrštene oči
O čemu se radi?
Na početku, blagi slučaj lenjih očiju kod bebe može biti očekivan. Beba i dalje pokušava da nauči sve o svojim sposobnostima, uključujući i osećaj za prizor. Biće joj potrebno još neko vreme da iskontroliše svoje pokrete i tehnike fokusiranja. Možda će vam se nekako činiti da su bebine oči ukrštene ali nisu. Višak kože na bebinim očima blago sakriva oči.
Kada se zabrinuti?
Ako beba pokazuje lenje ili ukrštene oči do svog šestog meseca, odmah posetite oftamologa.
Komentari (0)