Ministarstvo prosvete je za novu školsku godinu pripremilo modele rada prilagođene epidemiološkoj situaciji sa koronavirusom.
Preporuka ministarstva osnovnim školama je da bi učenici nižih razreda trebalo da nastavu pohađaju u školi, a da za više razrede može da se kombinuje nastava u školi sa onlajn nastavom od kuće.
Svi roditelji učenika bi trebalo da daju odgovor školi o tome da li žele da njihovo dete pohađa nastavu u školi po novom prilagođenom modelu ili da pohađa nastavu online odnosno od kuće.
Novi modeli rada u osnovnim školama
Niži razredi
# nastava uživo se odvija svakodnevno
# odeljenja se dele u grupe po najviše 15 učenika
# časovi traju 30 minuta
# dnevno se održavaju četiri časa
Viši razredi
# nastava može da se realizuje samo u školi ili kombinujući časove u školi sa online časovima od kuće
# odeljenja se dele u grupe po najviše 15 učenika
# časovi traju 30 minuta
# za svako odeljenje (grupu) se određuje učionica u kojoj će se održati svi časovi
# dnevno se realizuje najviše pet časova
# ocenjivanje se vrši u školi bez obzira na to da li je dete pratilo nastavu u školi ili od kuće
Svaka škola je dužna da preduzme sve mere kako bi higijena škole bila na najvišem nivou, a svi zaposleni i učenici trebaju da nose maske.
Prednosti i mane nastave u školi
Prednost nastave u školi je direktna komunikacija deteta sa drugarima i nastavnicima i međusobno razmenjivanje znanja i veština. Osim toga, deca su često fizički aktivna tokom odmora (pauza) u školi i na taj način spremnija da nakon pauze prate nastavu skoncentrisano. Takođe, rad u školi podrazumeva da se deca ohrabruju na samostalan rad, što je kod kuće malo teže i često podrazumeva da su roditelji uključeni u nastavu više nego što je očekivano u normalnim okolnostima.
Mane su rizik da dete oboli i širi koronavirus. Ovo se posebno odnosi na onu decu koja imaju slabiji imunitet, neku hroničnu bolest ili ukućanina koji spada u rizičnu grupu.
Prednosti i mane online nastave
Prednost online nastave je manja šansa da dete oboli od koronavirusa i manji rizik za širenjem ukoliko oboli.
Mane su to što je deci potrebna velika podrška roditelja, posebno kada je reč o učenicima nižih razreda. Osim toga, potrebna je bolja organizacija učenja i rada, kao i motivisati dete na učenje u kućnim okolnostima kada su izložena mnogim drugim sadržajima. Takođe, deca koja u školi uče uz podršku ličnog asistenta, imaju velikih problema da savladaju sadržaj osim ako roditelj nije aktivno uključen.
Na vama je da donesete odluku šta je najbolje za vaše dete, a na školama da rad u narednom periodu bude fleksibilan i u što većem interesu đaka, ali i šire zajednice.
Pročitaj još>> KOJE MASKE DECA TREBA DA NOSE U ŠKOLU I KADA
Foto: Freepik
Komentari (0)