Migrena odavno više nije samo bolest odraslih. Stručnjaci beleže porast slučajeva glavobolje među decom i omladinom. Deset odsto dece do 15. godine života suočeno je sa ovim problemom. Razlika je jedino u načinu na koji se on manifestuje, pa zato često ostane neotkriven.
Simptomi
Kod neke dece se tegobe i ne javljaju u obliku glavobolje. Često se žale na mučninu, probleme sa varenjem ili povraćanje. Ukoliko se javi glavobolja, ona ne zahvata samo polovinu glave, kao kod većine odraslih, već čitava glava počinje da pulsira.
Za vreme napada migrene deca se obično smire i žele da legnu. Karakteristični su i jaka žeđ, povišena temperatura i upadljivo bledilo. Deca školskog uzrasta gube koncentraciju i ne uspevaju da urade domaće zadatke. Tipični su i otežan govor i poremećaj opažanja.
Koliko traju napadi
Većina migrena traje u proseku od 30 minuta do šest sati. Fizička aktivnost pogoršava i pojačava bol. Ponekad zamagljen vid, svetlucanje ili crtice u vidnom polju mogu da najave glavobolju.
Ove promene sa vidom uglavnom se dešavaju od 10 do 30 minuta pre početka migrene. Takođe, nekada se javlja slabost u mišićima, poremećaj koordinacije, poteškoće u govoru…
Uzroci
Morate nešto da obavite, pa ćete odložiti ručak? To uopšte nije dobra ideja, barem kada je vaše dete u pitanju, budući da su mališani izrazito osetljivi na preskakanje obroka i neredovnu ishranu. Nagle promene sadržaja šećera u krvi često kod njih izazivaju napade migrene. I preterana fizička aktivnost može da izazove glavobolju.
Za decu je veoma važno da imaju strogo utvrđeni ritam spavanja, a naročito ako su sklona glavoboljama. Ako dete smestite suviše kasno u krevet ili ako spava kraće nego uobičajeno, možete očekivati da će sledećeg dana imati migrenu.
Vlažno vreme, pregrejane prostorije, boravak u neprovetrenim sobama, napici iz frižidera ili hladno jelo – sve to može da izazove glavobolju kod dece.
Lečenje
Najvažnija je preventiva. Roditelji treba da vode računa o tome da dete ima jasno strukturisan dnevni raspored, uključujući i ishranu i spavanje. U slučaju da je migrena već nastupila, pomoći će mu san i hladni oblozi na čelu.
U pojedinim slučajevima se pokazalo da konzumiranje pahuljica pred spavanje može da spreči napad migrene.
Lekovi
Ukoliko sve ovo ne deluje, koriste se lekovi protiv bolova. Za decu su najpogodniji „ibuprofen" i „paracetamol". Uz njih, lekar može da vam prepiše i neko sredstvo protiv mučnine. Ako problem duže potraje, obratite se neurologu.
Komentari (0)