Deca koja su dojena barem četiri meseca mogla bi da imaju bolju funkciju pluća u poređenju s onim koja su dojena kraće i decom koja su hranjena na flašicu, pokazuju rezultati nove studije.
Među 10-godišnjacima, istraživači su pronašli bolju funkciju pluća i veći kapacitet kod onih koji su bili dojeni barem četiri meseca ili duže tokom dojeničkog uzrasta, pokazuje studija koju je obajvio “Rojters Helf”.
– Fizička aktivnost uzrokovana sisanjem dojke, oko 6 puta na dan u proseku duže od 4 meseca, može rezultirati povećanim kapacitetom pluća i povećanim protokom vazduha kod dece koja su dojena u poređenju sa decom koja su hranjena na flašicu – izjavio je za agenciju Rojters dr. Ikećukvu Ogbuanu.
Kako prenosi portal Vitamini, Ogbuanu i njegovi kolege su proučavali proces hranjenja odojčadi rodjene tokom 1989. godine na ostrvu Vajtu u Velikoj Britaniji.
U to vreme, dojenje je bilo većinom sprovođeno sisanjem dojke pre nego hranjenjem majčnim mlekom iz flašice, istakli su istraživači.
Među 1.033 dece koja su testirana u uzrastu od 10 godina, 39 odsto je bilo dojeno četiri meseca i duže.
Oko 40 odsto ih je dojeno manje od četiri meseca, a 21 odsto nije uopšte bilo dojeno tako da su oni bili grupa koja je hranjena na flašicu.
Deca koja su dojena barem četiri meseca mogla bi da imaju bolju funkciju pluća.
Istraživači su istakli da nisu uočili pozitivne efekte na funkciju pluća kod kraćeg trajanja dojenja.
Statistički značajno povećanje u kapacitetu pluća među decom koja su dojena tokom četiri meseca i duže je verovatno povezano s fizičkom vežbom kod sisanja, izjavili su istraživači.
Komentari (0)