Danas se u celoj Srbiji deca iznova vraćaju u klupe i u vrtiće. Tokom praznika, školskih raspusta kao i pauze nastale usled epidemije gripa, deca su uplovila u sasvim drugačije dnevne rutine, a povratak na ”staro” nije uvek lak posao.
Foto: Unsplash
Kako možete pomoći deci da im vraćanje u život sa dnevnim obavezama bude manje težak?
Pričajte o prvom danu u vrtiću / školi
Deca vrlo često nisu raspoložena da sa roditeljima detaljno pričaju o školi i vrtiću, kao i svojim osećanjima vezano za njih. Na pitanja odgovaraju sa ”da” ili ”ne”, a to rade jer im je najčešće teško da izdvoje ono što im je važno i o čemu bi pričali. U ovakvim situacijama, kada su se malo izmestili iz škole ili vrtića – možete dobiti nove informacije od svoje dece.
Nakon odmora su često manje spremni i raspoloženi na obaveze koje ih čekaju (kod mlađih – rano ustajanje i duga razdvojenost od roditelja, kod školaraca – domaći zadaci), stoga iskoristite ovaj trenutak i otvoreno ih pitajte kako im je bilo u školi / vrtiću. Vrlo je moguće da ćete dobiti informacije o tome šta im najteže pada. Obaveze, škola i vrtić ne predstavljaju stres svakom detetu, ali svakako nije višak porazgovarati i saznati ukoliko u nečemu možete da pomognete svom detetu. Neretko možete saznati da odlazak na treninge, stari jezik ili neka druga obaveza vašem detetu više ne prija. Nakon odmora deca lakše shvate šta je ono što im zaista prija, a šta je za njih samo još jedna obaveza pored škole.
Foto: Pixabay
Objasnite im zašto idu u vrtić / školu
Probudili ste dete a ono su buni, želelo bi još da spava (kao na raspustu). Pita vas zašto mora da ide u vrtić, kaže da mu se baš ne ide. Nije višak da vašem detetu iznova objasnite zašto ide u vrtić i šta je sve lepo u vrtiću, a da školsku decu podsetite da je odlazak u školu njihova obaveza, a učenje i školski uspeh važni upravo za njih.
Gradite pozitivan stav kod svoje dece
Na dečije negacije i pridikovanja zbog kraja raspusta, pokušajte da reagujete pozitivno, da navedete šta je sve dobro u vrtiću i školi, kao i šta će im se sve dešavati što nije na raspustu. Na primer, svakodnevno druženje sa drugarima koje nisu viđali tokom raspusta. Vaš pozitivan stav se lako prenosi na vašu decu i ohrabruje ih da lakše podnesu promene koje slede u narednim danima. Stvaranje pozitivnog odnosa prema školi i vrtiću veoma je važno za njihov razvoj.
Pročitajte još>>> Kako da škola bude manji stres za dete?
Komentari (0)