Napadi besa kod male dece su najčešće iznenadni i neplanirani, a često se pogrešno tumače kao način privlačenja pažnje.
Tokom napada dete često plače, vrišti, zamahuje rukama i nogama i neretko se izvija po podu udarajući o njega glavom, rukama i nogama. Ovakve epizode najčešće traju od pola do 2 minuta uz najjači intenzitet na samom početku.
Ponekad izlivi dečijeg besa mogu trajati i duže, a manifestacije mogu biti i neugodnije od spomenutog. Dete može udarati, gristi ili štipati. Ovakvi izuzetno agresivni napadi prema drugima ili sebi mogu ukazivati na puno ozbiljniji problem.
Ispadi su najčešći kod dece do 4 godine starosti, kod nekih su čak i svakodnevni.
Naučnici objašnjavaju da se radi o normalnom odgovoru na prepreke na koje dete nailazi tokom sticanja nezavisnosti ili učenja neke veštine. Dete, najverovatnije, ne može svoju frustraciju ili bes da izrazi na drugi način u tom trenutku.
Ove neugodne epizode su učestalije kod neke dece, a ponekad zavise i od umora, uzrasta i nivoa stresa kojem je dete izloženo, kao i nekim fizičkim, mentalnim ili emocionalnim problemima.
Ignorisanje ispada i učenje deteta kako da se nosi s besom i frustracijama su dobre metode. Otkrijte šta izaziva napad besa, takozvani okidač. To bi vam moglo pomoći i pre nego što detetove emocije pređu tačku posle koje ih više ne može kontrolisati.
Potraju li napadi i nakon 3. godine života, vreme je za tehniku nazvanu time-out. Jednostavno rečeno, detetu se osigura vreme za smirivanje. Pri tom se izdvaja u za to određen prostor (hodnik, ćošak, soba…) i određuje mu se tačno vreme koje mora tamo da provede razmišljajući. Između ostalog, ukazuje mu se da je takvo ponašanje neprihvatljivo. Ova tehnika najbolje deluje kod dece koja razumeju zašto su poslata na hlađenje.
Kod većine dece napadi vremenom prestaju. Vremenom će gotovo sva deca naučiti zdrav način upravljanja jakim naletima emocija koja ih dovode u stanje izliva besa. Ipak, deci koja i nakon četvrte godine imaju izlive besa treba pomoć. Ako se ispadi nastave i tokom škole, oni najčešće ukazuju na dublje probleme poput problema s učenjem ili problema u komunikaciji s ostalom decom.
Komentari (0)