Iako zastarela zakonska regulativa u Srbiji ne propisuje da deca do pete godine tokom vožnje moraju da budu u specijalnim sedištima kao što je to slučaj u EU, dobro je što ih roditelji kupuju jer garantuju veću bezbednost.
SVEST – U nacrtu novog Zakona o bezbednosti u saobraćaju, koji je ušao u skupštinsku proceduru i tek treba da bude usvojen, jedan deo se odnosi i na dečja sedišta.
– Prema njemu, roditelji će biti u obavezi da bebe prevoze u kolevkama, decu od godinu do četiri godine u sedištima, a ako dete od pet godina ne dostigne visinu od 135 centimetara, moraće da ima poseban podmetač kako bi moglo da koristi pojas – kaže za „24 sata” Damir Okanović, direktor Srpskog komiteta za bezebednost saobraćaja.
Osnovni kriterijumi za izbor dečjeg sedišta su uzrast i težina deteta.
– Prema propisu EU, sedišta su podeljena u šest grupa: kolevke za bebe, sedišta za decu do 10 kilograma, sedišta za decu do13 kilograma, za decu od devet do 18 kilograma, od 15 do 25 kilograma i od 22 do 36 kilograma – kaže za „24 sata” Boris Antić, asistent na Saobraćajnom fakultetu u Beogradu.
Za bebe je karakterističan takozvani fetus položaj, pa po preporuci prodavaca, optimalno rešenje predstavlja sedalica u obliku nosiljke sa ručkom. Za vožnju automobilom neophodan je i fiksator nosiljke koji se, uglavnom, može kupiti zasebno i košta od 2.000 do 3.000 dinara. Takav vid vožnje pogodan je za decu težine do 13 kilograma, odnosno za uzrast do dve godine.
– Poslednjih 10 godina kod mladih majki popularna su suprotno okrenuta sedišta, postavljena na suvozačevo mesto. Međutim, tako postavljena sedišta predstavljaju rizik za dete jer se u visini njegove glave u većini automobila nalazi air bag. To znači da je najbezbednije da sedište bude pozadi – kaže Antić.
Za malo stariju decu preporučuju se različiti modeli sedišta koji po funkcionalnosti i dizajnu, podsećaju na prava automobilska sedišta.
Način vezivanja pojasa je veoma važan prilikom izbora sedišta. Neka sedišta imaju klasičan pojas koji ide preko grudi, a neka samo horizontalno vezivanje. Naročito vodite računa o položaju šnale – vođice koja obuhvata i približava pojaseve, jer ona ne sme da stoji preko detetovog vrata.
Kada kupujete sedište proverite da li ima deklaraciju i uputstvo za montiranje. Takođe, pogledajte i datum proizvodnje koji je utisnut na plastici kućišta sedišta. Zbog zamora materijala, slabljenja plastike i šavova tkanine, dečje sedište garantuje sigurnost osam godina od dana proizvodnje.
Komentari (0)