Računari su, na najrazličitije načine postali neizostavni deo našeg života, a njihove beskrajne mogućnosti koristimo ne samo na poslu, već i kod kuće. Ovakav stav potvrdilo je čak 72 odsto građana Srbije u istraživanju koje je tokom marta sprovela kompanija Intel.
Zahvaljujući računarima imamo olakšan pristup informacijama, a postali su i nezaobilazno sredstvo u učenju, biznisu, poslovnoj i privatnoj komunikaciji, kao i sve značajniji izbor razonode. Najveći broj ispitanika posedovanje kućnog računara smatra najkorisnijim u pogledu informisanosti (ocenivši informisanost sa 4.12 na skali od 1 do 5, gde je prosek 3), slede obrazovanje (3.90) i zabava (3,89), kao i održavanje kontakta sa prijateljima (3.82).
Kao formalno sredstvo edukacije u školama i neformalno kod kuće, računari doprinose da i najmlađe generacije razvijaju inspiraciju i šire svoja interesovanja. Prema podacima dobijenim na osnovu istraživanja, računar ima i još jednu značajnu sociološku komponentu – postao je i sredstvo koje obezbeđuje ostvarivanje prednosti u odnosu na okruženje. Čak 87 odsto građana Srbije smatra da posedovanje računara njihovoj deci pruža povoljniji položaj u odnosu na vršnjake u smislu obrazovanja, vladanja određenim veštinama i šansi za pronalazak boljeg posla.
Koliko je ta uloga značajna za mlade ocenjivali su ispitanici koji imaju decu i/ili unuke. Vrednujući mogućnosti koje računar pruža u pojedinim oblastima života ocenama od 1 do 5, došli su do redosleda po značaju: na prvom mestu je zabava (4.0), slede informisanost (3.90) i obrazovanje (3.83) i na kraju održavanje kontakata sa prijateljima (3.74).
Prema mišljenju 46 odsto ispitanika pravo vreme da njihovo dete/unuk dobije računar je period od osam do 12 godina. Nešto manje (44 odsto) smatra da deca svoj računar treba da dobiju nakon 13. godine, a to su u najvećoj meri nezaposleni i penzioneri kao i građani koji ili nemaju lična primanja ili se ona kreću do 15.000 dinara, dok broj građana saglasnih sa ovim stavom raste sa godinama starosti, a opada sa stepenom obrazovanja.
O istraživanju
Istraživanje je sprovedeno na reprezentativnom uzorku od 1.050 ispitanika tokom meseca marta 2016. godine. Ispitivana je populacija punoletnih građana Republike Srbije u opštinama, gradovima, mesnim zajednicama i mestima na teritoriji čitave Republike Srbije.
Komentari (0)