Oko 70 odsto mališana živi u kući u kojoj neko od članova porodice puši i ta deca imaju astmu ili neku vrstu alergije, a u odnosu na 2000. godinu učestalost pušenja smanjila se za 6,9 odsto i to 9,8 odsto kod muškaraca i 3,8 odsto kod žena.
Prema poslednjem istraživanju Ministarstva zdravlja, u Srbiji svakodnevno puši 33,6 odraslih stanovnika, a među decom uzrasta od 13 do 15 godina to čini 8,8 odsto dečaka i 8,3 odsto devojčica. Ne treba zanemariti ni činjenicu da je oko 42 odsto učenika navelo je u anketi da je bar jednom probalo cigarete.
Tanja Knežević, direktorka Instituta za javno zdravlje „Dr Milan Jovanović Batut”, objasnila je da u duvanskom dimu ima na hiljade štetnih supstanci koje loše utiču na zdravlje, kao i da je za negde oko njih 50 dokazano da su kancerogene za čoveka. Ona je napomenula da su podjednako ugroženi i aktivni pušači i oni koji udišu dim, odnosno pasivni pušači koji se nalaze u prostoriji u kojoj neko konzumira duvan.
Profesor dr Tomica Milosavljević, ministar zdravlja, izrazio je zadovoljstvo na jučerašnjoj konferenciji za novinare, održanoj povodom obeležavanja 31. januara, Nacionalnog dana bez duvanskog dima, što su se u akciju protiv duvanskog dima uključili Fudbalski savez Srbije i klubovi Partizan i Crvena zvezda.
Treba podsetiti da je Vlada Srbije pre mesec dana usvojila Predlog zakona o zaštiti stanovništva od izloženosti duvanskom dimu, koji uvažava okolnosti u našoj zemlji i predstavlja značajan korak napred u kontroli duvana u Srbiji, a treba da dovede do zaštite stanovništva od izloženosti duvanskom dimu u većoj meri nego što je to bilo do sada. Novim zakonom pooštrene su kaznene mere i obezbeđeni su mehanizmi naplate kazni za njegovo nepoštovanje.
Komentari (0)