Moderni svet podiže generaciju slabih mališana koji stasavaju uz kompjuterske igrice, umesto zdravog igranja na otvorenom sa vršnjacima, pokazala je nova studija.
Odstupanje od tradicionalnih aktivnosti, kao što su penjanje na drveće, uz konopac ili zidove, učinilo je modernog 10-ogodišnjaka psihički slabijim od svojih vršnjaka deceniju ranije. Oni mogu manje puta za redom da urade vežbu sedanja i ustajanja, kraće da se drže rukama u zgibu i generalno imaju slabiju muskulaturu nego deca 90-ih.
Otkrića, publikovana u dečijem zdravstvenom magazinu Acta Paediatrica, su zabrinjavajuća u pogledu dečijeg zdravlja ugroženog nedostatkom aktivnosti na otvorenom.
Dr Gelvin Sanderkok, fitnes ekspert sa Univerziteta u Eseksu, proučavao je snagu 315 desetogodišnjaka upoređujući ih sa 309 dečaka iz 1998. godine. Otkrio je da su čak i deca istog odnosa težine i visine slabija, manje razvijene muskulature i da nisu mogla da obave fizičke zadatke koje je ranija generacija izvršavala sa lakoćom.
Tačnije, snaga im se smanjila za 26%, a čak je 50% manje njih bilo u stanju da rukama drži spostvenu težinu.
Dr Sanderkok je izjavio da su neka od otkrića bila zapanjujuća.
Ranije studije su pokazale da su deca u lošijoj formi, da su manje aktivni, da više sede i da samim tim imaju i veću težinu. Međutim, neka druga istraživanja su došla do zaključka da ta deca ipak imaju isti indeks telesne mase (BMI), kao ona deceniju ranije.
Autori studije insistiraju na programima vlade koji bi pokrenuli fitnes testiranja po školama.
„Penjanje na drveće ili uz konopac je bilo sastavni deo detinjstva, ali školske vlasti i zdravstvene organizacije su to zabranile,” rekao je Tam Fraj iz Child Growth fondacije. „Ranije je pad sa grane bio dobra lekcija kako da se dočekate ili bolje da se penjete sledeći put. Sada se svi plaše tužbi i zato sprečavaju decu da se igraju.”
Komentari (0)