Deca su najugroženija struktura u saobraćaju jer imaju slabiju procenu od odraslih, slabije su konstitucije i niža rastom, manje pažljiva, a ona posebno stradaju kao pešaci, kao putnici u vozilima ili u toku vožnje biciklom.
"Deca najčešće stradaju zbog grešaka odraslih, u slučajevima kada su izazivači saobraćajnih nezgoda kao pešaci, a ređi su primeri da deca otuđe vozilo i naprave nezgodu", rekao je za Tanjug glavni policijski inspektor u Upravi saobraćajne policije Milan Petrov.
Kada je reč o bezbednosti dece u saobraćaju u prestonici Srbije, profesor na Saobraćajnom fakultetu u Beogradu Milan Vujanić ističe da su, pre formiranja Komisije za bezbednost saobraćaja Izvršnog odbora Beograda kojom je on predsedavao (2003. godine) mališani u Beogradu bili dva puta više ugroženiji od vršnjaka u zemljama EU.
"U Beogradu je u tom periodu bilo 37 ‘crnih tačaka’ gde su se u 48 odsto slučajeva dešavale saobraćajne nezgode, a problem je i to što deca nisu naučena da se u saobraćaju ponašaju bezbedno bar u onom delu koji zavisi od njih" ističe Vujanić.
Drugi i najvažniji razlog ugroženosti mlađe populacije je taj što njihovi roditelji nisu navikli da svoju decu uče da budu oprezna u saobraćaju pa je Komisija nastojala da deljenjem propagandnog materijala pokuša da "izleči nedostatke" školskog programa i edukuje i mališane i njihove roditelje.
Vujanić ističe da su u saradnji sa Sekretarijatom za saobraćaj bile organizovane i druge akcije za decu sa posebnim potrebama koja do tada nikada nisu učestvovala u saobraćaju.
"Sve te akcije i otklanjanja ‘crnih tačaka’ doprinele su da 2005. godine u Beogradu nije bilo nijednog deteta koje je stradalo u saobraćaju van vozila", objasnio je Vujanić i naglasio da je od 2000. do 2004. godine zapažen trend koji je bio bolji od proseka Evrope, jer je za 60 odsto smanjena ugoženost dece u Beogradu.
Za 20 godina u Srbiji je stradalo više od 35.000 ljudi, više od 260.000 je povređeno, a 75 odsto svih krivičnih prijava u sudovima je podneto zbog saobraćajnih prekršaja. U 70 odsto slučajeva deca stradaju van pešačkog prelaza.
U Upravi saobraćajne policije podsećaju da se prošle godine dogodilo ukupno 70. 735 nezgoda u kojima je poginulo 962 lica od kojih je 31 dete, a 22. 201 građana je teže ili lakše povređeno, među kojima je 1.909 dece.
Sadšnji zakon star je 20 godina neophodno je izvesne izmene. "Ukoliko roditelj prevede dete preko pešačkog prelaža, a upaljeno je crveno svetlo na semaforu, to će se tretirati kao vid maltretiranja i biće pokrenut postupak za oduzimanje starateljstva", kaže Vujanić .
Komentari (0)