Najnovije studije pokazuju da je među najmlađima „najpopularnije“ bareno povrće, tačnije da im se najviše sviđa ukus hrane pripremljene na ovaj način.
Nemački naučnici imali su za cilj da ubede decu da vegetarijanska hrana nije samo zdrava već i ukusna, a eksperiment je sproveden u jednoj školi u Nemačkoj. Deci je za ručak bila ponuđena, rendana, barena, kuvana, pržena, pečena i kuvana na pari šargarepa i pasulj, a učenici su trebali da odluče koji je način pripreme najukusniji.
Ova studija trebala je da pokaže, pored toga koji način pripreme deca smatraju najukusnijim, i važnost raznovrsnog i zdravog načina pripreme povrća. Prirodne vitamine nikako ne mogu zameniti vitaminski preparati, stoga je važno da u ishrani dece svakodnevno bude prisutno razno povrće.
Koje povrće je korisno za decu?
Deca bi trebalo što češće da žvaću svežu šargarepu, jer ona jača njihove zubiće i čisti digestivni trakt. Takođe, odličan je i kupus koji oslobađa telo od štetnih materija, ali ne bi trebali da jedu koren i mesnati deo lista jer se u njima nalaze nitrati.
Čičoka je veoma korisna jer snižava nivo šećera u krvi, pa se preporučuje deci koja vole slatkiše. Mališani je mogu jesti obarenu, a posle 3. godine i svežu, kao salatu.
Mališanima do 3 godine ne bi trebalo davati paradajz, dok krastavac mogu konzumirati bez problema.
Deca bi trebala od malena da gaje naviku da u ishrani bude prisutno što više zeleniša, jer normalizuje rad želuca i creva, sprečava nadimanje. Već sa godinu dana u jela mališana može se stavljati peršun, celer i mirođija, dok bi crni i beli luk trebao biti prisutan u ishrani malo starije dece.
Komentari (0)