Deca koja ne odlaze redovno u krevet u isto vreme sklonija su razvijanju problema u ponašanju, pokazala su nova svetska istraživanja.
Stručnjaci su, između ostalog, proučavali pojavu hiperaktivnosti, ponavljano loše ponašanje, probleme s vršnjacima i emocionalne poteškoće. Osim toga, neodlazak na spavanje u isto vreme škodi razvoju mozga i sposobnosti regulisanja nekih vrsta ponašanja kod mališana.
Međutim, stručnjaci su takođe otkrili da je taj efekat reverzibilan, jer su roditelji koji su počeli da stavljaju svoju decu na spavanje u isto vreme primetili poboljšanja u njihovom ponašanju.
Inače, studijom kojom je bilo obuhvaćeno više od 10.000 dece, pratio se odlazak na spavanje dece stare 3, 5 i 7 godina i beležile su se informacije njihovih roditelja i učitelja o ponašanju.
Deca stara 3 godine najčešće su odlazila na spavanje u različita vremena, polovina dece od 7 godina su redovno odlazila u krevet između 19.30 i 20.30 sati, dok je samo 9 odsto išlo na spavanje posle 21 sat.
Stručnjaci su otkrili da su ona deca koja su celo detinjstvo odlazila na spavanje u različito vreme pokazala pogoršanje ponašanja.
Međutim, ona koja su u periodu od 3 ili 5 godina odlazila na spavanje u različito vreme, ali su sa 7 godina krenula da spavaju u isto vreme pokazala su primetno poboljšanje u ponašanju.
Komentari (0)