U decembru mesecu 2007. godine, Generalna skupstina Ujedinjenih Nacija, usvojila je rezoluciju kojom je 2. april proglasen Svetskim danom osoba sa autizmom.
Danas znamo da autizam nije retka pojava, a ukoliko se u obzir uzima ceo spektar autističnih poremećaja, ova vrsta poremećaja obuhvata 0.6% ukupne populacije. Ovo znači da u Evropi postoji oko 5 miliona osoba sa autizmom.
Veruje se da u Beogradu živi više od 700 porodica u kojima neki član ima autizam, ali preciznih podataka nema. Danas se obeležava Svetski dan osoba sa autizmom, a sve roditelje u Srbiji muči isto pitanje – šta će biti s njihovom decom kad njih ne bude bilo.
Koliko je teško živeti u svakodnevnom strahu od budućnosti, najbolje znaju roditelji dece sa autizmom. Na ranom uzrastu ne postoji adekvatna dijagnostika, malo je razvojnih savetovališta a za odrasle ne postoji nijedan oblik stanovanja uz podrsku.
”Mi razmišljamo celi život smo posvetili da to ispravimo, dođemo do nekog rešenja i našu i decu onih koji su nažalost već preminuli, obezbedimo za života”, kaže majka osobe s autizmom, Mira Tomić.
Roditelji osoba sa autizmom u Srbiji nemaju podršku sistema i države, a za svoju odraslu decu, nakon života u porodici, žele život u humanim uslovima uz podršku, a ne u ustanovi.
Žele život u humanim uslovima, a ne u ustanovi
Planirana je izgradnja prvog centra za osobe sa smetnjama u razvoju kao i organizaciona jedinica za stanovanje. Izgradnju su inicirali roditelji, 2011, gradska uprava je prepoznala i od tada se nista ne događa.
”Problem je nastao i promenom gradske uprave, kada je ponovo testirana validnost tog idejnog rešenja i prva primedba je bila da u nije najprimerenije da u istom objektu bude i organizaciona jedinica koja se odnosi na sistem za decu a i na odrasle sa autizmom”, kaže Branko Daljević, roditelj osobe s autizmom.
B92 se obratio gradskoj upravi sa pitanjem šta se desava sa izgradnjom ovog centra. Odogovor nismo dobili.
Komentari (0)