Rezultati superanalize Instituta za javno zdravlje Srbije „Batut“ pokazaće ko je odgovoran za to što se u čaju za bebe „Za miran san“, „Zdravlja Actavis“ iz Leskovca, pojavila ozloglašena bakterija salmonela.
Kako je „Blicu“ potvrđeno iz „Batuta“, taj institut će najverovatnije danas objaviti rezultate konačne analize, koja podrazumeva proveru uzoraka uzetih iz svih etapa proizvodnje čaja, od uzgajanja biljki, preko ubiranja, prodaje, mešanja, proizvodnje, pakovanja, ambalaže i distribucije.
Kada se utvrdi odgovornost, pokrenuće se kazneni postupak. Nadležni sanitarni inspektor izdaće rešenje o zabrani prometa, posle čega će se postupak voditi pred nadležnim Opštinskim sudom. Tako će roditelji deset beba iz Vojvodine dobiti kakvu-takvu satisfakciju za to što su njihova deca završila kod lekara tuđom greškom.
Zaražena serija čaja proizvedena je 14. februara i najveći deo distribuiran je u Vojvodini. Analize Zavoda za javno zdravlje Novi Sad pokazale su da je od 13 uzoraka čaja, 12 bilo zaraženo salmonelom.
Iz leskovačke fabrike „Zdravlje“ kažu da je sanitarna inspekcija utvrdila da oni nisu odgovorni za salmonelu. Posle su optužili leskovački Institut za javno zdravlje, a juče su kazali da je moguće da je salmonela bila u sirovini, tj. biljkama koje su kupili od „Bilja Borča“.
Međutim, Dragan Bušić, direktor kontrole i kvaliteta „Bilja Borča“, izjavio je za „Blic“ da ta firma posluje po svetski priznatim standardima sa velikim brojem kontrola i da nijedna nije pokazala da ima salmonele.
Suve biljke nisu prirodno stanište za te bakterije. „Zdravlje Actavis“ se prošle godine uverilo u kvalitet našeg rada. Te godine isporučili smo im sirovinu uz prateću dokumentaciju koja potvrđuje mikrobiološku ispravnost, a takođe i stranim kupcima. Niko nije imao primedbi niti reklamacija – kaže Bušić.
U „Zdravlju“ navode da je tamo, takođe, bilo više kontrola i da salmonela nije nađena. U Leskovcu se čak spekuliše o mogućem podmetanju, ali generalni direktor te kuće Goran Stojilković nije želeo da komentariše te sumnje.
Kompanija beleži sjajne rezultate, posebno u Vojvodini. Najmodernija je u zemlji zahvaljujući uvođenju GMP standarda. Zvanični sertifikaciju EU očekujemo ove jeseni. Možda je to zasmetalo nekom u ovom biznisu.
Međutim, ovaj slučaj ugrožava imidž kompanije i uznemirava kupce, tako da će menadžment preduzeti sve da dokaže da previd u kontroli nije napravljen u fabrici – rekao je Stojilković za „Blic“, i dodao da sa nestrpljenjem očekuje da nadležni pronađu i kazne krivca za obolelu decu i pretrpljenog straha roditelja.
Inače, čaj „Za miran san“ je lekoviti napitak protiv nadimanja i grčeva u stomaku beba, koji sadrži biljke anis, kim i morač. Proizvođač ne samo da je povukao sve količine čaja sa tržišta nego je zaustavio i proizvodnju svih preparata od lekovitog bilja.
Krivična odgovornost
Prema našim zakonima, krivičnu odgovornost ne može snositi pravno, već samo fizičko lice. To znači da proizvođač može samo da bude tužen u parnici, a da bi se utvrdilo ko je krivično odgovoran za salmonelu u čaju, treba naći onoga ko je obavio analizu i potpisao dozvolu.
Drugi čajevi na tržištu
U beogradskim apotekama kažu da pored čaja „Za miran san“, koji je u široj upotrebi, postoje čajevi drugih proizvođača istog ili sličnog sastava koji mogu ublažiti grčeve kod beba.
To su čajevi sa komoračem ili moračem i kimom, čaj Instituta „Josif Pančić“, „Milupin“ čaj, „Hipov“ čaj i drugi. Ti čajeva su od biljaka koje se stolećima koriste za ublažavanje grčeva kod beba. Ukoliko su grčevi izuzetno jaki, uz konsultaciju lekara, roditelji mogu dobiti za bebe i lek koji ublažava te bolove.
Komentari (0)