Međunarodni dan borbe protiv vršnjačkog nasilja obeležava se poslednje srede u februaru svake godine. Ovaj dan ima za cilj promociju prevencije i zaštite dece od nasilja i diskriminacije, promociju tolerancije, empatije, poštovanja različitosti, razvijanja saradnje i osnaživanje za nenasilno rešavanje konflikata.
Foto – ilustracija: Freepik
Zašto ružičaste majice?
Pink Shirts Day – Međunarodni dan borbe protiv vršnjačkog nasilja, ime je dobio po inicijativi koju su 2007. godine pokrenuli David Shepherd (17) i Travis Price, srednjoškolci iz Kanade kada je jedan učenik maltretiran jer je na sebi imao roze majicu koju je nosio u znak podrške svojoj majci oboleloj od karcinoma.
Iste večeri, David i Travis su kupili 50 ružičastih majica, poslali poruku školskim drugarima da će ih sutradan deliti na ulazu škole s molbom da ih, u znak podrške maltretiranom dečaku, obuku.
Poruka nasilniku bila je više nego jasna – tako je roze majica postala zaštitni znak podrške svakom detetu koje prolazi kroz nasilje.
U znak sećanja na taj događaj, poslednja sreda u mesecu februaru se obeležava kao Međunarodni dan borbe protiv vršnjačkog nasilja.
Vršnjačko nasilje ima više lica i naličja
Vršnjačko nasilje je podeljeno u tri nivoa u odnosu na intenzitet, od kojih je prvi nivo najslabiji, a treći nivo nasilja najjačeg intenziteta. Pored toga se razlikuje pet oblika nasilja: fizičko, psihičko, socijalno, seksualno i danas sve aktuelnije digitalno.
Kako se navodi u Pravilniku koji određuje kako ustanova treba da reaguje na nasilje, isti oblici nasilja se mogu pojaviti u više nivoa, ali se razlikuju u intenzitetu, stepenu rizika, posledicama i učesnicima. Tako, na primer, udaranje može biti označeno kao fizičko nasilje prvog i drugog nivoa, dok je njemu slična tuča nasilje trećeg nivoa.
U najteže oblike psihičkog i socijalnog nasilja spadaju pretnje, zastrašivanje, izolovanje pojedinaca, ucenjivanje uz ozbiljne pretnje, iznuđivanje novca, kao i ograničavanje kretanja.
Komentari (0)