29. novembar je neverovatno važan dan u svetu pedijatrijske kardiologije, i dan je za pamćenje za zajednicu koja se bavi urođenim srčanim manama. Pre 77 godina, desio se događaj koji je promenio istoriju medicine i omogućio milionima ljudi da žive i prežive.
Foto: Johns Hopkins University
Dva lekara i njihovi asistenti su se 29. novembra 1944. okupili u operacionoj sali u bolnici Džons Hopkins u Baltimoru, radi prvog pokušaja operativnog lečenja Falotove tetrade (Tetralogije Fallot). Nikakva operacija do tada nikada nije ni pokušana. Tog dana su hirurg Alfred Blelok i pedijatrijski kardiološkinja Helen B. Tausig operisali petnaestomesečnu devojčicu Ajlin Sakston.
Operacija je bila je uspešna i poboljšavana je sa svakim pokušajem. Procedura koju su oni sproveli postala je poznata kao Blalock-Taussig šant, ili BT šant, i koristi se i danas. Ona je omogućila mnogim bebama da prežive do momenta kada je, 10 godina kasnije, urađena prva operacija potpune korekcije mane. Neki od prvih pacijenata doktora Bleloka su i danas živi.
Za sada nije objašnjeno zbog čega ova mana nastaje, a sa njom se rodi otprilike jedna u 3000 beba. U današnje vreme, operiše se tokom prve godine i deca nastavljaju da žive normalno.
Izvor: CHD Coallition
Komentari (0)