Iako u našoj zemlji postoji Zakonu o sprečavanju nasilja u porodici mnoge nevladine organizacije i udruženja građana osetile su potrebu da svojim radom pomognu ženama žrtvama nasilja u porodici zbog neadekvatne i nedovoljne zaštite žrtava.
Foto: Pixabay
Žrtve nasilja u porodici uglavnom su žene, ali veliki procenat predstavljaju i deca koja su neretko svedoci ali i žrtve nasilnika.
Broj tužbi prošle dve godine za nasilje u porodici podnelo je 108.000 osoba, dok je za manje od tri godine hitna mera izrečena u 38.000 slučajeva. Hitna mera podrazumeva iseljenje nasilnika iz stana ili zabranu kontakta nasilnika sa žrtvom, a upravo ova mera prevenira dalje nasilje ili ubistva.
Nasilje u porodici dešava se svakodnevno, a pojedino vrlo često ostaje neprijavljeno zbog
straha žrtve od eskaliranja nasilja,
teške ekonomske situacije i neizvesnosti oko toga gde živeti sa decom. Još jedan veliki strah jeste
nepoverenje u institucije, a žrtve nasilja strahuju da od države neće dobiti adekvatnu zaštitu.
Foto: Pixabay
Upravo ovo je potvrdio i Zaštitnik građana Zoran Pašalić koji je istakao da nadležni organi najčešće nemaju sluha za ovu temu, te da ne sarađuju na adekvatan način kada je reč o kažnjavanju nasilnika. Upravo zato predloženo je usvajanje Nacionalne strategije za sprečavanje i suzbijanje nasilja u porodici i u partnerskim odnosima.
Istakao je da posebna pažnja treba da bude posvećena sprečavanju i zaštiti od rodno zasnovanog nasilja žena na selu, žena sa invaliditetom i Romkinja, kao i razvoju usluga u zajednici, kako bi se ženama žrtvama nasilja pružili svi vidovi podrške za prijavljivanje nasilja, kao i pomoći za njihovo osamostaljivanje.
Institucije nema na šamare i batine
Država pored želje za rešenjem ovog problema manjka u konkretnim koracima kako bi se ova tema zaista i rešila. Naime, u 30 slučajeva nasilja u porodici koje je kulminiralo ubistvom postojali su sistemski propusti. Nadležni organi ne postupaju blagovremeno, ne postoji saradnja menju njima, a obuku nije prošao dovoljan broj policijskih službenika. Veliki problem su i lični stavovi službenika što iz ispovesti žrtava nasilja u porodici predstavlja prvi kamen spoticanja u rešavanju njihove situacije.
Foto: Pixabay
Koga zvati ako ste žrtva nasilja u porodici?
1. Nasilje u porodici može se prijaviti policiji na broj 192 ili na 0800-100-600
2. Ženski centar SOS telefon protiv nasilja nad ženama i decom radnim danom od 10 do 20 časova 011/2645-328
3. SOS telefon namenjen ženama žrtvama porodičnog nasilja 0800-222-003
4. SOS telefon za žene i decu žrtve nasilja od 14 od 18 časova 011/3626-006
5. SOS Dečja linija „Broj za problem tvoj” besplatni i poverljivi pozivi 0800-123456
6. Autonomni ženski centar – SOS telefon za podršku ženama žrtvama nasilja 0800 100 007
Komentari (0)