U porodičnim svađama u Srbiji, od početka godine ,ubijena je 21 žena, a Savetovalištu za neku vrstu pomoći, u istom periodu, obratilo se 2.712 njih. Ovo je izjavila je koordinatorka u Savetovalištu protiv nasilja u porodici Vesna Stanojević, uoči 25. novembra – Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama.
Nasilje nad ženama je najčešći oblik kršenja ženskih ljudskih prava. Istraživanja nasilja prema ženama u porodičnom konktekstu u Srbiji, prate osnovne globalne karakteristike fenomena. Svaka druga žena u Srbiji je doživela neki oblik fizičkog nasilja (46,1%), dok je svaka treća doživela neki fizički napad od nekog člana porodice (30,6%).
Valja podsetiti da nije samo fizičko nasilje nad ženama nasilje. Prema poslednjem popisu stanovništva u Srbiji, žene čine 51,4 odsto populacije. Stopa nezaposlenosti žena je za polovinu veća od stope nezaposlenosti muškaraca. Među onima koji su napustili posao ”iz porodičnih razloga” 80 odsto čine žene, a među onima kojima je rad u domaćinstvu jedini posao su čak 98 odsto žene.
Žene su u Srbiji brojnije od muškaraca, a polovina njih trpi nasilje
Posebna istraživanja i analize u zemljama u tranziciji, uključujući i Srbiju, pokazuju da su žene više izložene siromaštvu, povećana je eksploatacija ženske radne snage, smanjenjena je zaštitna uloge države što dovodi do povećanja retradicionalizacije i repatrijathalizacije društva, što dalje dovodi do povećanja nasilja i drugih oblika kršenja ženskih ljudskih prava.
Nasilje nad ženama je najčešći oblik kršenja ženskih ljudskih prava, a najviše nasilja u porodici žene dožive od supruga ili partnera (45,5%).
Odlukom Generalne skupštine Ujedinjenih nacija 1999. godine, 25. novembar je proglašen za Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama, kako bi se podigla svest o činjenici da su žene širom sveta žrtve silovanja, porodičnog nasilja, zlostavljanja i drugih oblika nasilja.
Ovaj datum je odabran u spomen na brutalno ubistvo sestara Mirabal, političkih aktivistkinja u Dominikanskoj Republici, 1960. godine. Datum ujedno obeležava i početak akcije ”16 dana aktivizma” koji traju do 10. decembra, Međunarodnog dana ljudskih prava.
Nevenina ispovest: “Ako vas jednoom udari, udariće vas opet”
-Bila sam u vezi sa razvedenim čovekom koji ima maloletno dete. Njegovo dete sam lepo prihvatila, iako nije živelo sa njim. On je bio dobar prema meni, s tim što bi ponekad pokazivao znake ljubomore. Često bi me više puta nazvao kad izadjem sa drugaricama, čekao me posle svadbi, rodjendana pod izgovorom da sam mu nedostajala. Nisam shvatila da želi da me kontroliše. Jednom prilikom sam se dopisivala sa drugom koristeći telefon, podvlačim drugom, jer sa njim više od drugarstva nisam imala, oteo mi je telefon i počeo da čita. Svaku poruku tumačio je na banalan način, svoj način, u želji da me optuži za nešto što ne postoji. Uhvatio me je za kosu, vukao po stanu, ređali su se udarci u predelu slepoočnice, šamari – ispričala je Nevena svoju potresnu priču na sajtu Mreža žena protiv nasilja.
Onaj ko udari jednom, udariće ponovo, kaže Nevena
-Tukao me je zbog svoje ljubomore, a ne zbog moje krivice. Čak i da je postojala, nije imao prava na to! Potom me je zaključao u stanu. Pretio mi je ubistvom, a zatim, kada je uvideo da ću ga sigurno ostaviti, i samoubistvom, zaletao se na terasu. Vrištala sam i dozivala pomoć ali niko od komšija nije pozvao policiju, a naravno, čuli su mnogi jer se nasilje odvijalo u zgradi…Život mi je bio ugrožen, imala sam masnice po celom telu…Imala sam strah od smrti… Drage moje, tada sam se nekako izvukla a mogla sam da ne budem ovde gde sam sada… Prijavila sam nasilje policiji, a on je, plašeći se da ću ja to učiniti, otišao i dao lažni iskaz na koji su se inspektori, kada su čuli moju priču, slatko nasmejali. Nakon toga sve je išlo po službenoj dužnosti, a ja sam odustala od daljeg gonjenja zbog saveta advokata da će proces predugo da traje, komšiluka koji nije hteo da oda dragog komšiju i možda mog straha da ću morati sa njim ponovo da se susretnem na ročištima – priznaje Nevena i zaključuje: “drage moje , delim ovu priču da bi devojke koje imaju slične probleme kao što su: kontrolisanje u vezi, preterana ljubomora, posesivnost…shvatile da je to samo korak ka agresiji i nasilništvu. Nažalost znam i priču moje drugarice, koja trpi nasilje u vezi, ali se nada lepoj budućnosti. Nema budućnosti sa nasilnikom! Ako vas jednom udari, udariće vas opet, ako vas jednom ponizi, poniziće vas opet i svaki put će biti sve gore, jače i teže”.
Komentari (0)