Jedno od dvadesetoro dece završi u bolnici sa opekotinama izazvanim od figara za kosu i peglu za ispravljanje kose, pokazuje novo istraživanje u Velikoj Britaniji.
Ova dva uređaja su najčešći uzročnici opekotina kod dece.
Istraživači, su došli do zaključka da je razlog tome nesmotrenost roditelja. Naime, majke često ove uređaje za sređivanje kose stavljaju na pod, ne znajući da ovi aparati zadržavaju toplotu od 80 stepeni Celzijusa još šest do osam minuta kada se isključe iz struje.
– Mala deca koja se ispeku ili se spotaknu i padnu na pomenute aparate, mogu da zadobiju ozbilje opekotine, jer je njihova koža koža do 15 puta tanja nego kod odraslih, prenosi Dejli Mejl.
Inače, novo istraživanje pokazuje da polovinu svih pacijenata koji se jave sa opekotinama u bolnicu čine jako mala deca kod kojih postoji realna opasnost da im doživotno ostanu ožiljci, trajni deformiteki pristiju, a u nekim slučajevima beleži se i smrtnost. Skoro jedno od petoro dece koji su se ispekli na ove uređaje morali su da leže u specijalističkoj jedinicu za opekotine.
Peglu za ispravljanje kose ne ostavljajte nikada u blizini dece
Nova istraživanja, koja su rađena širom Engleske, koja su uključila i dokumentaciju arhive bolesti u detinjstvu (školskih zdravstvenih kartona), takođe otkrivaju da su bebe deset puta pod većim rizikom od opekotina u odnosu na stariju decu.
Mnoge bebe se opeku na tople napitke i hranu koja je ostavljena u njihovoj blizini. Najmlađa beba koja se ispekla na ovaj način imala je svega osam meseci.
Istraživači upozoravaju roditelje i druge članove porodice da paze gde ostavljaju šolje od čaja ili kafe, odnosno apeluju na roditelje da ih ostavljaju na dovoljno dalekoj razdaljini od sićušnih ručica.
U istraživanju je takođe uočeno da je u skoro polovini medicinskih kartona, upisano (sada kod odraslih osoba) da su kao deca imali neku vrstu opekotina. Najčešće su bile od povučene šoljice sa toplim napitkom. Kao posledice ostale su im opekotine na licu, rukama i gornjem delu tela.
Studija je ispitala i decu primnjenu sa opekotinama u pet bolničkih hitnih službi i u tri jedinice specijalističke službe za opekotine širom Velike Britanije .
Naučnici su ustanovili da je od 1.215 dece skoro tri do pet odsto njih imalo neki vrstu opekotine, 32 odsto imalo je kontakt sa bilo kojom vrstom opekotina, uključujući i opekotine od sunca. Skoro svako treće dete dobilo je opekotine zbog vruće rerne ili šporeta.
Za one preko pet godina, topla voda je odgovorana za polovinu svih opekotina, uglavnom zbog prosipanja tokom pripreme hrane, kada najčešće strada prednji deo tela, uključujući i lice.
Deca mlađa od godinu dana zadobila su deset puta jače opekotine od dece školskog uzrasta .
U studiji je pokazano da je najmlađa beba imala svega osam meseci kada je na sebe povukla topli napitak, dok je najmlađe dete koje je zadobilo opekotine od tople vode u kadi imalo svega je 16 meseci.
Ovako izgledaju ispečeni prstići na peglu za kosu
Voditeljka studije profesorka Alison Meri Kemp iz Instituta za primarnu zdravstvenu zaštite i javno zdravlje, Univerziteta Kardif , kaže da je u ovim slučajevima prevencija najsigurnije sredstvo, kako bi se izbeglo ono najgore.
– Sprave za kovrdžanje ili ispravljenje kose moraju da se drže van domašaja dece. Trebala bi ispitati i mogućnosti da se oni redizajniraju kako bi osigurali bezbednost dece, dodala je profesorka.
U studiji je zaključeno da bi roditelji više trebalo da se edukuju o ovim stvarima preko medija, dečjih centara i medicinski sestara koje ih posećuju po kućama.
Zašto su opasni uređaji za ispravljanje kose?
– Oni mogu dostići temperature do 220 stepeni Celzujusovih što je dovoljno vruće da se ispeče jaje.
– Može da potraje i duže od 40 minutadok se oni ne ohlade. Ovo je mnogo duži period nego što roditelji misle.
– Žene ih esto ostavljaju na podu, gde deca lako mogu da im pristupe
Komentari (0)