Vest da je kompanija Geoks (Geox) iz Vranja najavila pokretanje postupka likvidacije nikog nije ostavila ravnodušnim. Obaveštenje o stečaju početkom meseca je primilo oko 1200 zaposlenih firme, a među njima i 105 trudnica i porodilja koje će ostati bez posla.
Kako je to moguće i zašto država u ovim situacijama ne štiti trudnice i porodilje?
Foto: PrintScreen Google Maps Photo, Geox
Prema Zakonu o radu trudnica ne može dobiti otkaz jer zakon predviđa ništavnost otkaza ukoliko je zaposlena trudna. Određeni uslovi bi trebalo da se ispoštuju kako bi ništavnost bila primenjiva, a jedan od njih je da je poslodavac bio upoznat sa trudnoćom. Bez obzira na to da li je trudnica zaposlena na određeno ili neodređeno vreme, ukoliko je poslodavac upoznat sa trudnoćom, buduća mama je od otkaza osigurana i ne može ga dobiti.
S obzirom na to da u Geoksu neće samo trudnice dobiti otkaz, već i porodilje koje su na svom zasluženom odsustvu nakon porođaja postavlja se pitanje kako je moguće da će i one ostati bez posla.
Može li trudnica ipak dobiti otkaz?
Po kojim uredbama i zakonskim aktima će trudnice i porodilje u Geoksu ostati bez posla pitali smo advokata Duška Kovačevića koji je svoju advokatsku karijeru velikim delom posvetio radnim pravima.
– Ukoliko poslodavac uđe u postupak likvidacije, odnosno stečaja, dolazi po sili zakona do prestanka radnog odnosa svim zaposlenima. Određeni broj radnika može da nastavu da radi, a u cilju završetka ranije započetih poslova, kao i u cilju vođenja poslova koji su sada neophodni kako bi se stečaj ili likvidacija preduzeća sprovela do kraja. Za obavljanje ovih poslova zaposleni imaju pravo na nadoknadu. Zakon o stečaju navodi da danom otvaranja stečajnog postupka prestaju radni odnosi zaposlenih kod poslodavca.
Advokat Duško Kovačević
To znači da kada je nad poslodavcem otvoren stečajni postupak primenjuju se u pogledu otkazivanja ugovora o radu odredbe Zakona o stečaju, a ne pravila iz Zakona o radu koja štite zaposlene trudnice i porodilj – objasnio je Kovačević.
I nije ovo jedini slučaj u kom su se trudnice i porodilje suočile sa nepravdom. Ekonomska nesigurnost koja prati zaposlene roditelje i mogućnost stečaja koji dozvoljava poslodavcima navedeni tretman svojih zaposlenih u sličnu situaciju doveo je 2018. godine radnike u Handy lanca opreme. Tada je firma Hendi (Handy) otišla u likvidaciju, a oko 100 trudnica i porodilja završilo je na ulici.
– Zakon o radu štiti trudnice i porodilje navodeći da poslodavac za vreme trudnoće, porodiljskog odsustva i odsustva radi nege deteta ne može da im otkaže ugovor o radu. Međutim ova zaštita za zaposlene postoji samo ukoliko se poslodavac nalazi u režimu ”redovnog” poslovanja. Naime, ukoliko je pokrenut stečajni postupak nad poslodavcem ili likvidacija, tada dolazi do prestanka radnog odnosa zaposlenih i ne primenjuju se više odredbe Zakona o radu već odredbe Zakona o stečaju, koji je poseban Zakon za ove slučajeve, odnosno lex specialic – navodi advokat Kovačević i dodaje da je u ovim slučajevima prestanak radnog odnosa „imperativne prirode, te radni odnosi prestaju po sili zakona.”
Foto: PrintScreen Google Maps Photo, Geox
Ono što u ovoj situaciji trudnice i porodilje mogu da urade jeste da se, po dobijenom otkazu, upute na Biro kako bi ostvarili bar neka od svojih prava.
Kompanije koja ulazi u stečaj ima obaveze prema zaposlenima
Ukoliko se trudnice i porodilje nađu u ovoj nezavidnoj situaciji trebalo bi da znaju koja su njihova prava. Pre svega, trudnice i porodilje bi posebno trebalo da obrate pažnju da li je poslodavac izmirio svoje obaveze prema njima. O tome na šta bi zaposleni posebno trebalo da obrate pažnju govorio je za roditeljski portal Bebac advokat Duško Kovačević.
– Prvo šta treba da se uradi u ovim slučajevima jeste da se proveri da li im je poslodavac pre nego što su otišle na trudničko i porodiljsko odsustvo isplatio sva novčana potraživanja koja one imaju prema njemu. Tu pre svega mislim na poreze i doprinose, zaradu, novčanu nadoknadu za recimo prekovremeni rad, rad u smenama ili nadokanade zbog povrede na radu. Pri čemu treba voditi računa da sva novčana potraživanja prema poslodavcu zastarevaju za tri godine od dana nastanka obaveze. Ukoliko postoje određena potraživanja poslodavca prema zaposlenima koja on osporava tada treba pokrenuti sudski postupak kako bi se što pre obezbedila naplata tih sredstava – navodi Kovačević.
Rešenje za trudnice i porodilje može biti Fond solidarnosti
Pored pokretanja sudskog postupka u slučaju neizmirenih obaveza postoji još jedna zakonom predviđena opcija koja bi mogla da pomogne zaposlenima. U pitanju je Fond solidarnosti koji može obezbediti određene isplate.
Foto: Freepik
– Ukoliko postoje neisplaćene zarade i naknade zarada one mogu da se obrate i Fondu solidarnosti koji po odredbama Zakona o radu obezbeđuje isplatu određenih potraživanja zaposlenih prema poslodavcu. Sredstva za rad ovog Fonda obezbeđuju Vlada u budžetu Republike Srbije. Upravo postojanje ovog Fonda može da bude rešenje za trudnice i porodilje koje ostanu bez posla jer je poslodavac prestao da postoji.
Međutim pitanje je sa kojim sredstvima ovaj Fond raspolaže i da li ih ima dovoljno da pokrije sve novčane obaveze nekadašnjih poslodavca prema trudnicama i porodiljama. Ukoliko je pokrenut stečajni ili likvidacioni postupak treba prijaviti novčana potraživanja koja postoje prema poslodavcu i proveriti da li je stečajni upravnik obavestio nadležni organ za zapošljavanje da je došlo do prestanka radnog odnosa kod poslodavca. Ovo je od naročitog značaja jer trudnice i porodilje ostvaruju pravo na nadoknadu i preko službe za zapošljavanje ukoliko za to ispunjavaju zakonske uslove – objašnjava advokat Kovačević.
Pored ovih opcija obaveze koje je poslodavac dužan da uradi, iako firma ode pod stečaj, jeste da zaposlenoj da rešenje o prestanku radnog odnosa, potom u obavezi je da zaposlenu odjavi. Ukoliko dođe do ovakve okolnosti trudnice i porodilje nakon otkaza one bi trebalo da se prijave na Biro koji im može isplatiti naknadu za nezaposlene.
Trudnice, porodilje, deca i borba za natalitet već su postale opšte mesto u društvenim i političkim okvirima, ipak zakonski okviri to ne potvrđuju. Prema zakonskim rešenjima nije bitno da li je zaposlena trudnica ili porodilja, ukoliko firma ode pod stečaj ona će skoro sigurno ostati bez ekonomske stabilnosti. Pitanje je da li će se zakon menjati i da li će porodica u Srbiji zaista i biti zaštićena.
Komentari (0)