Interesovanje za olovku pokazuju i bebe, a sa otprilike dve godine dete bi trebalo da ume da je drži. Do pete godine 90 odsto dece je već ”odabralo” kojom rukom će pisati. Do šeste godine mališa treba da ume da barata s olovkom.
Da bi dete uvežbalo finu motoriku potrebno je da ga odmalena podstičete da što više stvari radi samo: da okreće predmete, da se samostalno hrani, oblači, vezuje pertle, lista knjige… Sve su to aktivnosti koje prethode držanju olovke i pisanju, ali su neizostavan deo celokupnog razvoja.
Vodite računa ako vaše dete ne želi da crta ili boji. Ne odustajte od podsticanja takvih aktivnosti, već mu aktivnosti učinite interesantnim, zabavnim i dodatno ga stimulišite nagradama. Ukoliko primetite da je problem ozbiljniji, obratite se za pomoć lekarima.
Vodite računa ako vaše dete ne želi da crta ili boji
Od 10 do 18 meseci
Dete bi trebalo da drži, makar i trapavo, olovku ili bojicu. Dovoljan napredak je ako žvrlja nepravilno po papiru. Kada jednom otkriju ruke i njihove mogućnosti deca obožavaju da pišu i crtaju.
Uzrast od dve godine
Šara horizontalne, vertikalne i kružne linije. Dete upoznaje formu, oblik. Počinje da crta krompiriće. Sa decom radite brojne aktivnosti koje podstiču razvoj fine motorike. Pravite figurice od plastelina, nižite perlice, provlačite pertle kroz otvore, sakupljajte sitne predmete, pravite origami.
Uzrast od tri godine
Dete već ume da precrtava horizontalne i vertikalne linije. Dete treba svakodnevno da se igra i razvija finu motoriku jer sve to doprinosi jačanju mišića šake, razvoju spretnosti, razvijanju koordinacije oko-ruka, razvoju opažanja i koncentracije što je preduslov savladavanju veštine pisanja.
Sa dve godine dete šara horizontalne, vertikalne i kružne linije
Dete od četiri do pet godina
Dete ume da precrta kocku, krtić. Ume da napiše neka slova ili brojeve. Deca koja se smatraju posebno darovitom, umeju da napišu i svoje ime.
Dete od pet do šest godina
Pisanje imena se podrazumeva. Dete ume da precrta trougao i sva slova. Vešto barata olovkom i ume da je drži pravilno.
Igra je najbolji put
Najbolja priprema za pisanje je igra. Dete treba da bude zaposleno, to treba da bude igra u kojoj razvija svoja čula i u kojoj stiče potrebne veštine – crtanje talasa povežite sa letovanjem. Po završenom zadatku neka dete doda svoje elemente da upotpuni crtež, ohrabrite ga i pohvalite.
Komentari (0)