Kandida živi u probavnom sistemu, ali može se probiti u krvotok i proširiti po celom telu. Proizvodi acetaldehid, koji dovodi do štete uzrokovane slobodnim radikalima. Kandidijaza može biti posledica upotrebe antibiotika, korišćenja kontraceptivnih tableta, alkohola, nekih drugih lekova, stresa ili prevelikog unosa šećera u organizam. Pogađa čak 75% žena, a u 10% slučajeva postaje trajni problem. Zdravom ishranom i promenom nekih životnih navika, gljivicu ipak možete izbaciti iz organizma.
Shvatite šta je uzrok problema
Utvrdite zbog čega je došlo do širenja kandide jer je tek tada možete ukloniti.
Izbacite šećer iz ishrane
Ovo uključuje i prirodni šećer u mlečnim proizvodima i voću (izuzetak je limunov sok), kao i med te razne sirupe. Kvasci se hrane šećerom, a vaš je cilj izgladneti kandidu do smrti. Kako kvasac odumire, možete osetiti neke negativne reakcije koje uzrokuju metabolički nusproizvodi. Simptomi poput mučnine, groznice, otečenih žlezda, akni i glavobolje znak su da nova ishrana deluje, tako da sad ne treba odustati.
Podstaknite rast probiotika – dobrih bakterija
U ishranu dodajte fermentisanu hranu, poput kiselog kupusa, miso, jogurta, kefira jer su odlični izvori dobre probavne flore koja će uravnotežiti unutrašnji ekosistem. Dobre bakterije će izgurati loše gljivice, pomoći probavi, jačati imunitet i zaustaviti žudnju za šećerom.
Organski uzgojeno
Jedite organski uzgojene proizvode koji imaju manje toksina i više antioksidansa, vitamina i minerala nego konvencionalno uzgojeni. Dok vam se telo oporavlja, osetljivije je na delovanje pesticida i toksina iz okoline, zato pazite šta jedete.
Jedite hranu koju kandida ne voli
Kokosovo ulje, bademi, semenke bundeve, sok od limuna i limete, alge, beli luk, luk, đumbir i ljuta paprika ometaju rast kandide. Sve navedeno sadrži antigljivične i antiparazitske sastojke te pomaže u stvaranju povoljnog pH tako što krv postaje lužnatija, odnosno smanjuje se kiselost.
Komentari (0)