Bebin plač noću može udaljiti roditelje do te mere, da više uopšte i ne spavaju u istom krevetu. Ali naučnici sada tvrde da to nije sticaj nesrećnih okolnosti, nego da postoje biološki razlozi za ovu pojavu.
Bebe su programirane da stavljaju monopol na majčinu pažnju, kažu naučnici Univerziteta u Harvardu. One “namerno” roditelje čine suviše umornim, da bi provodili romantinče noći zajedno, kako bi sprečili dolazak na svet novog brata ili sestre.
U izveštaju stoji i da noćni podoj takođe produžava majčinu postporođajnu nemogućnost ponovnog začeća, poznatu kao amenoreja.
Autor profesor Dejvid Hejg kaže: “Noćno buđenje se pojačava tokom druge polovine prve godine života bebe i izraženije je kod onih koje se hrane majčinim mlekom”.
Majčin umor se može videti kao sastavni deo strategije odojčeta da produži period bez mlađeg brata ili sestre
On dodaje da na taj način bebe “produžavaju majčinu amenoreju i odlažu rađanje mlađeg brata ili sestre, čime se povećava šansa za njegov opstanak”.
Ovaj evolucioni biolog kaže: “Majčin umor se može videti kao sastavni deo strategije odojčeta da produži period bez mlađeg brata ili sestre”.
U izveštaju piše: “Prekratki periodi između dva začeća povezani su sa povećanom smrtnošću odojčadi, naročito u okruženjima gde haraju infektivne bolesti. Što je podoj češći, naročito noću, neplodnost traje duže”.
Šivon Frigard, osnivač najvećeg sajta o roditeljstvu Netmums kaže: “Dolazak bebe na svet stavlja na test čak i najsnažnije veze, pa će roditelji primetiti da je iscrpljenost i besane noći samo deo plana Majke Prirode.
Odlaganje novog začeća majci daje više vremena da se oporavi od porođaja i čini mlađu decu nezavisnom i povećava njihove šanse za opstanak, pa rezultati ovog istraživanja i te kako imaju smisla”.
Nedavna japanska studija pokazala je da bebe mogu da lažiraju plač, kako bi privukle pažnju njihove majke.
Komentari (0)